Strzał prosto w serce amazońskiego lasu. Chcą zbudować tu autostradę

Amazonia rozciąga się na terenie dziewięciu państw. Największa część lasu deszczowego, bo aż 60% znajduje się w Brazylii. Teraz bezcennym lasom grozi kolejna wycinka, spowodowana wydaniem pozwolenia na budowę autostrady.

60% lasów deszczowych Amazonii znajduje się w Brazylii
60% lasów deszczowych Amazonii znajduje się w BrazyliiEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Obecny prezydent Brazylii, prezydent Jair Bolsonaro od dawna proponował budowę autostrady przez Amazonię, a także otwarcie terenów chronionych dla przemysłu wydobywczego. Prawicowy prezydent podczas kampanii zobowiązał się do odnowienia drogi BR-319, która połączy największe amazońskie miasto Manaus z resztą Brazylii. Droga została pierwotnie zbudowana w latach 70., ale szybko uległa zniszczeniu warunkach lasów deszczowych.

Strzał prosto w serce

W związku z tym wydano wstępne pozwolenie na budowę głównej autostrady przez centrum amazońskiego lasu deszczowego. Będzie to skutkować kolejnym, masowym wylesianiem puszczy.

Wylesianie w Brazylii nasiliło się, odkąd prawicowy Bolsonaro objął urząd w 2019 r. i osłabił ochronę środowiska, opowiadając się za zwiększeniem skali komercyjnego rolnictwa i wydobycia na obszarach chronionych. Co więcej, prezydent chciałby, ale na terenie kraju przestały działać jakiekolwiek organizacje ochrony przyrody, np. WWF. Odkąd Bolsonaro objął urząd prezydenta, Krajowy Instytut Badań Kosmicznych zanotował wzrost powierzchni pożarów, wywołanych na skutek celowych podpaleń. Ziemia była wypalana w celu zintensyfikowania hodowli zwierząt.

Wylesianie będzie jeszcze większe

Minister infrastruktury, Marcelo Sampaio poinformował o wydaniu zezwolenia na platformie społecznościowej. Zamieścił zdjęcie pochodzące z agencji ochrony środowiska Ibama.

Eksperci ds. ochrony środowiska twierdzą, że budowa drogi otworzy drogę dla nielegalnej wycinki i ułatwi złodziejom dostęp do dotychczas odległych i dzikich miejsc. Oszacowano, że do 2030 r. budowa zwiększy pięciokrotnie skalę wylesiania. Będzie mieć rozmiar większy niż cały stan Floryda. Rząd Bolsonaro już przyczyniły się do gwałtownego wylesiania brazylijskiej Amazonii i w 2021 r. osiągnęły najwyższy poziom od 15 lat.

Wykonawcy będą potrzebowali dodatkowych pozwoleń, aby rozpocząć budowę.

Na terenie Brazylii znajduje się 60% lasu deszczowego. Las jest podzielony na kilka pięter: korony wysokich drzew, korony niższych drzew i poszycie lasu. Amazonia znajduje się głównie na terenie dorzecza Amazonki i ponad 1000 jej dopływów. Dorzecze ukształtowało się w czasie paleozoiku, czyli ok. 500 a 200 mln lat temu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas