Stada dzikich ptaków latają nad wodą tam i z powrotem. "Wiosenny spektakl"
Niezwykłe nagranie Biebrzańskiego Parku Narodowego pokazuje, jak z bliska wygląda świat dzikiej przyrody. Na terenie parku pojawiły się gęsi białoczelne, tundrowe, gęgawy, a także bernikle. To prawdziwy ptasi spektakl, który możemy w Polsce oglądać tylko teraz.
Wiosenne przeloty gęsi oznaczają tysiące ptaków na niebie i ziemi. Ich gęganie obwieszcza powrót z zimowisk i dalszą wędrówkę do miejsc lęgowych leżących na obszarze Syberii. Miejscem, które corocznie odwiedzają po drodze te wyjątkowe zwierzęta jest Dolina Biebrzy i Narwi. Ptaki uzupełniają tu zapasy energii, a kraina bagien i rozlewisk wypełnia się donośnym gęganiem.
Gęsie klucze w Polsce
Nad Biebrzę przylatują gęsi białoczelne, gęsi tundrowe, gęgawy i bernikle. Najmniej liczne są gęgawy, a doliny Biebrzy i Narwi są także dla tych ptaków miejscem lęgowym. Formowanie lotu gęsi w kształt litery "V" oznacza ekonomicznie użytkowanie zasobów energetycznych. To tajemnica ptasiego lotu w kluczu.
Gęś zbożowa i gęś białoczelna na krótko zatrzymują się nad polskimi rzekami, dlatego ich obecność jest szczególnym momentem. Równocześnie gęś białoczelna decyduje o spektakularności przelotu ptaków. Gęś białoczelna gnieździ się w Eurazji i na Grenlandii, a zimuje na morskich wybrzeżach. Jak odróżnić gęś gęgawę od innych gęsi? Ma charakterystyczną plamę na czole i czarne pręgi na ciele (widoczne podczas lotu).
Gęś krótkodzioba i bernikle (gęś rdzawoszyja i białolica) są ptakami uwielbianymi przez ornitologów. Ich obserwacje są dla nich prawdziwym rarytasem. "Najliczniejsza jest bernikla białolica. Gatunek szybko zwiększający swoją liczebność. W ostatnich dniach obserwowano niemal 200 bernikli białolicych" - informuje Biebrzański Park Narodowy.
Z kolei bernikla rdzawoszyja jest gatunkiem zagrożonym. Szacuje się, że na świecie występuje jedynie ok. 50 tys. osobników.
Gęgające gęsi nad Biebrzą
Obserwatorzy ptaków i fotografowie przyrody oczekują niekiedy w wielogodzinnym bezruchu nadejścia gęsi. Każdorazowo mówią, że było warto.
Takim wyjątkowym nagraniem podzielił się Biebrzański Park Narodowy. "Największy wiosenny spektakl przyrodniczy nad Biebrzą trwa. W rolach głównych gęsi białoczelne, pośród których można dopatrzyć się ciemniejszych gęsi tundrowych oraz większych gęsi gęgaw, które u nas gniazdują. Rodzynkami są bernikle" - napisali pracownicy chronionego obszaru.
Podczas obserwacji ptaków pamiętajmy, aby nie podchodzić do żerujących gęsi. "Nie zatrzymujmy się autem zbyt blisko żerujących ptaków" - przestrzegają przyrodnicy.