Stada dzikich ptaków latają nad wodą tam i z powrotem. "Wiosenny spektakl"

Katarzyna Nowak

Katarzyna Nowak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
658
Udostępnij

Niezwykłe nagranie Biebrzańskiego Parku Narodowego pokazuje, jak z bliska wygląda świat dzikiej przyrody. Na terenie parku pojawiły się gęsi białoczelne, tundrowe, gęgawy, a także bernikle. To prawdziwy ptasi spektakl, który możemy w Polsce oglądać tylko teraz.

Gęś gęgawa to ptak wędrujący
Gęś gęgawa to ptak wędrującyPiotr KamionkaEast News

Wiosenne przeloty gęsi oznaczają tysiące ptaków na niebie i ziemi. Ich gęganie obwieszcza powrót z zimowisk i dalszą wędrówkę do miejsc lęgowych leżących na obszarze Syberii. Miejscem, które corocznie odwiedzają po drodze te wyjątkowe zwierzęta jest Dolina Biebrzy i Narwi. Ptaki uzupełniają tu zapasy energii, a kraina bagien i rozlewisk wypełnia się donośnym gęganiem

Gęsie klucze w Polsce

Nad Biebrzę przylatują gęsi białoczelne, gęsi tundrowe, gęgawy i bernikle. Najmniej liczne są gęgawy, a doliny Biebrzy i Narwi są także dla tych ptaków miejscem lęgowym. Formowanie lotu gęsi w kształt litery "V" oznacza ekonomicznie użytkowanie zasobów energetycznych. To tajemnica ptasiego lotu w kluczu.

Gęś zbożowa i gęś białoczelna na krótko zatrzymują się nad polskimi rzekami, dlatego ich obecność jest szczególnym momentem. Równocześnie gęś białoczelna decyduje o spektakularności przelotu ptaków. Gęś białoczelna gnieździ się w Eurazji i na Grenlandii, a zimuje na morskich wybrzeżach. Jak odróżnić gęś gęgawę od innych gęsi? Ma charakterystyczną plamę na czole i czarne pręgi na ciele (widoczne podczas lotu).

Gęś krótkodzioba i bernikle (gęś rdzawoszyja i białolica) są ptakami uwielbianymi przez ornitologów. Ich obserwacje są dla nich prawdziwym rarytasem. "Najliczniejsza jest bernikla białolica. Gatunek szybko zwiększający swoją liczebność. W ostatnich dniach obserwowano niemal 200 bernikli białolicych" - informuje Biebrzański Park Narodowy. 

Z kolei bernikla rdzawoszyja jest gatunkiem zagrożonym. Szacuje się, że na świecie występuje jedynie ok. 50 tys. osobników.

Gęgające gęsi nad Biebrzą

Obserwatorzy ptaków i fotografowie przyrody oczekują niekiedy w wielogodzinnym bezruchu nadejścia gęsi. Każdorazowo mówią, że było warto.

Takim wyjątkowym nagraniem podzielił się Biebrzański Park Narodowy. "Największy wiosenny spektakl przyrodniczy nad Biebrzą trwa. W rolach głównych gęsi białoczelne, pośród których można dopatrzyć się ciemniejszych gęsi tundrowych oraz większych gęsi gęgaw, które u nas gniazdują. Rodzynkami są bernikle" - napisali pracownicy chronionego obszaru.

Podczas obserwacji ptaków pamiętajmy, aby nie podchodzić do żerujących gęsi. "Nie zatrzymujmy się autem zbyt blisko żerujących ptaków" - przestrzegają przyrodnicy.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Gęsi z północy zimują w Polsce. To efekt zmiany klimatu
      Gęsi z północy zimują w Polsce. To efekt zmiany klimatuPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      336
      Super
      relevant
      153
      Hahaha
      haha
      79
      Szok
      shock
      46
      Smutny
      sad
      25
      Zły
      angry
      19
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      658
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na