Sól na drogach i w glebach. Ekspert mówi o globalnym zagrożeniu
Naukowcy udokumentowali „egzystencjonalne zagrożenie” dla zasobów słodkiej wody, chodzi między innymi o wykorzystywanie soli na drogach do topienia lodu. Jak to wpływa na środowisko?
Człowiek od dziesięcioleci sztucznie wprowadza sól do środowiska poprzez m.in. górnictwo, zagospodarowanie terenu, czy wykorzystywanie soli na drogach do topienia lodu. Teraz naukowcy przyjrzeli się temu zagadnieniu i stwierdzili, że procesy te zagrażają zasobom słodkiej wody.
Jak mówi ekolog Gene Likens z Uniwersytetu Connecticut: "Dwadzieścia lat temu mieliśmy jedynie studia przypadków [...] Teraz pokazujemy, że jest to cykl - od głębi Ziemi do atmosfery - który został znacząco zaburzony przez działalność człowieka".
Sól globalnym zagrożeniem
Naukowcy stwierdzili, że na całym świecie aż 2,5 miliarda akrów gleby uległo zasoleniu wskutek działalności człowieka. Jednym z największych problemów dla zasobów słodkiej wody jest rosnące ich zasolenie. Eksperci zwracają uwagę, że w najbliższych dekadach wyzwaniem będzie znalezienie zdatnego do użytku źródła słodkiej wody.
Badacze w swoim artykule naukowym piszą: "Zasolenie wody słodkiej pochodzi z różnych źródeł antropogenicznych i geologicznych, w tym soli drogowej, wietrzenia przyspieszonego przez człowieka, ścieków, budownictwa miejskiego, nawozów, odwadniania kopalń, wydobycia zasobów, zmiękczaczy wody, intruzji słonej wody i stężenia parowania jonów spowodowanego zmianami hydrologicznymi i zmianami klimatycznymi"
Jeśli pomyślisz o planecie jak o żywym organizmie, nagromadzenie tak dużej ilości soli może mieć wpływ na funkcjonowanie najważniejszych narządów lub ekosystemów
Jednocześnie badacze podkreślają, że wpływ soli na "wodę pitną, zdrowie ludzkie, organizmy wodne, infrastrukturę i inne dalekosiężne skutki pozostają słabo poznane i wymagają dalszych badań i zarządzania w przyszłych dziesięcioleciach".
Dodają także, że: "Jeśli ten skomplikowany, pojawiający się problem nie przyciągnie uwagi, na jaką zasługuje, prawdopodobnie stanie się on jeszcze poważniejszy i wywrze ogromną presję na istniejące zasoby słodkiej wody".
Eksperci zauważają, że słodka woda jest jednym z najcenniejszych zasobów. Ostatnie badania wykazały, że zasoby te ulegają poważnej degradacji z powodu wprowadzania "chemicznych koktajli" w skali lokalnej, regionalnej i globalnej.
Sól na polskich drogach
Sezon zimowy zbliża się nieubłaganie, a z nim problem oblodzonych dróg. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w sezonie 2021/2022 zużyto około 345 890 ton soli do odladzania polskich tras. Z kolei na sezon 2022/2023 zabezpieczono prawie 400 000 ton.
W nadchodzącym sezonie GDDKiA będzie sypać solą na ponad 17 800 km dróg krajowych. Sól kupowana jest m.in. od Kopalni Soli Kłodawa oraz od KGHM Metraco. GDDKiA dodaje, że "W części województw sól kupowana jest samodzielnie przez wykonawców zimowego utrzymania, którzy pozyskują sól również z innych źródeł".