Sezon na grzyby. Kiedy w lasach są kurki, borowiki i podgrzybki?
Oprac.: Karina Kowalska
Sezon na grzyby rozpoczyna się już w lipcu, ponieważ w tym miesiącu słoneczna i ciepła pogoda oraz deszcz tworzą im idealne warunki do wzrostu. Oczywiście w sierpniu i we wrześniu również możemy iść do lasu na grzyby. Kiedy rosną borowiki, podgrzybki i kurki? Jakie grzyby możemy zbierać już teraz?
Grzybobranie jest pasją wielu Polaków. Podczas tej czynności czują się uspokojeni, zrelaksowani oraz szczęśliwi z powodu przyniesionych okazów, z których można zrobić różne, smaczne dania.
Znalezienie grzybów w lesie jest wyzwaniem, ponieważ wymaga cierpliwości i umiejętności szukania okazów. Właśnie dlatego warto uświadomić sobie, kiedy rozpoczyna się sezon na grzyby i jakie odmiany możemy znaleźć, nawet w lipcu.
Sezon na grzyby w lipcu
W lipcu rozpoczyna się sezon na grzyby, przy sprzyjających warunkach pogodowych. Grzyby zaczynają rosnąć, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 15 stopni Celsjusza i występują deszcze, które sprawiają, że ściółka jest mokra. Właśnie dlatego już w lipcu możemy wyruszyć na grzybobranie. Jakie grzyby są w lipcu?
- kurki - rosną między lipcem, a październikiem, a ich wzrost zależy od wilgotności w lesie. Na kurki możemy natrafić w siedliskach borowych, pod mchem lub liśćmi;
- borowiki - rosną między lipcem, a październikiem we wszystkich lasach, jednak najczęściej można je spotkać przy świerkach, sosnach, dębach i bukach;
- podgrzybki - pierwsze okazy mogą wystąpić nawet w czerwcu i rosnąć aż do listopada. Podgrzybki spotkamy w lasach świerkowych z domieszką drzew liściastych, najczęściej możemy je zobaczyć w okolicy sosen.
W lipcu możemy również natknąć się na maślaki i czubajki kanie. Wszystkie te grzyby rosną od lipca do października, oczywiście przy sprzyjających warunkach pogodowych. Wysoka temperatura i deszcz to podstawa do wzrostu każdego z nich.
Jakie grzyby rosną w sierpniu w lasach?
Sezon na grzyby przypada również i na sierpień, jeśli lato jest ciepłe oraz deszczowe. W sierpniu możemy natknąć się na wiele gatunków grzybów, jednak ich występowanie jest zależne nie tylko od temperatury i wilgotności powietrza, ale również od warunków roślinnych. Grzyby żyją w symbiozie z innymi roślinami. Jakie grzyby rosną w sierpniu w lasach?
Podobnie jak w lipcu, tak i w sierpniu w lasach rosną kurki, borowiki, podgrzybki, maślaki i czubajki kanie. Oprócz tego możemy również spotkać inne okazy tj. gołąbki wyborne czy rydze.
Gołąbki wyborne zbiera się zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych, najczęściej rosną pod bukami i świerkami. Z kolei rydze lubią suche i piaszczyste gleby, dlatego można je zobaczyć nawet na łąkach czy polanach. Najlepiej jednak ich rozwój przebiega na skraju lasów w towarzystwie młodych drzew.
Wrzesień to sezon na zabieranie grzybów
Według kalendarza grzybiarza wrzesień jest sezonem na zbieranie grzybów. We wrześniu możemy wrócić z koszykiem pełnym okazów, ponieważ koniec letniej suszy oraz chłodniejsze, wilgotne powietrze sprzyjają wysypowi grzybów.
Na początku września wciąż możemy zbierać letnie gatunki grzybów, jednak w różnej ilości. Przykładowo, zbierzemy jedynie kilka kurek, natomiast będziemy mieć znacznie więcej okazów, jeśli chodzi o podgrzybki. To właśnie we wrześniu przypada szczyt ich sezonu.
O której godzinie najlepiej zbierać grzyby?
W wielu lasach, gdzie nagminne zbiera się grzyby, większość grzybiarzy wyrusza na poszukiwania okazów przed świtem, już o godzinie 4:00 lub 5:00. Na zbieranie grzybów najlepiej iść jak najwcześniej, ponieważ rosną one w nocy, a rano możemy spotkać młode, lecz dorodne sztuki.
Najlepiej zbierać grzyby z samego rana również dlatego, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo skolonizowania ich przez robaki lub nadgryzień ślimaków. Ponadto, jeśli w letnie miesiące chcemy uniknąć upału, to także warto zacząć zbieranie od godziny 4:00 lub 5:00.
CZYTAJ TAKŻE: