Sensacyjny widok na Podkarpaciu. Leśnicy pokazali białego jelenia

Leśnicy z Nadleśnictwa Leżajsk w województwie podkarpackim opublikowali nagranie, na którym widać przebiegającego przez leśną drogę białego jelenia. "Mamy dla was coś niesamowitego" - napisali leśnicy na swoim Facebooku, gdzie opublikowali wyjątkowe wideo. "Wybraniec", jak mówią o białym jeleniu, to nietypowy widok, szczególnie razem z innymi osobnikami - podkreślają.

W Nadleśnictwie Leżajsk zarejestrowano wyjątkowe wideo. Widać na nim białego jelenia przebiegającego przez leśną drogę razem z innymi osobnikami
W Nadleśnictwie Leżajsk zarejestrowano wyjątkowe wideo. Widać na nim białego jelenia przebiegającego przez leśną drogę razem z innymi osobnikami123rf/Facebook/Nadleśnictwo Leżajsk/Kamil Dąbrowski/Konrad Bródmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nadleśnictwo Leżajsk opublikowało na swoim profilu na Facebooku wideo przedstawiające przebiegające przez leśną drogę jelenie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jeden szczegół. W pewnym momencie można zauważyć, że jeden z osobników nie jest brązowy, ale... biały.

Biały jeleń uchwycony na wideo w Nadleśnictwie Leżajsk

"Mamy dla Was coś niesamowitego. Tak, to biały jeleń" - piszą leśnicy. Obserwujący profil nadleśnictwa odnotowali, że również udało im się spotkać jelenia-albinosa w lasach Leżajska.

"Często bywa tak, że białe osobniki są wykluczane z grupy, ten 'wybraniec' jednak cieszy się towarzystwem. Niezwykła rzadkość, ale mamy szczęście i przesłano nam ten filmik" - dodają leśnicy na Facebooku.

Stado jeleni szlachetnych nagrał Konrad Bród, który ze znajomym w niedzielne popołudnie jechał samochodem drogą prowadzącą z Brzózy Królewskiej do wsi Wydrze. "Nie spodziewałem się, że w mojej okolicy trafię na albinosa" - relacjonuje dla PAP Konrad Bród.

Skąd biorą się białe jelenie i czy są rzadkie?

Jelenie-albinosy często są wykluczane ze stada. Dlatego ich obserwacja w tak licznej grupie jest rzadkością. Biały jeleń nie pasuje do reszty, a jasna barwa sierści sprawia, że grupa staje się wtedy bardziej widoczna. To dla jeleni oznacza większe niebezpieczeństwo.

Biała barwa sierści u jeleni, choć wygląda niecodziennie, nie jest czymś niezwykłym. Jest ona wynikiem zbyt małej ilości melaniny w organizmie zwierzęcia - substancji chemicznej odpowiadającej za pigmentację. Najrzadsze są jelenie-albinosy, czyli osobniki, które w ogóle nie produkują melaniny. Oprócz białej sierści, wyróżniają je też czerwone oczy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas