Raport WWF: Coraz więcej gatunków zagrożonych

Od trzmieli po pantery śnieżne i pingwiny królewskie - WWF w najnowszym raporcie ostrzega, że coraz więcej gatunków jest zagrożonych przez ocieplenie klimatu.

Fratercula
Fratercula pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

WWF w swoim raporcie "Feeling the Heat" (ang. Czując ciepło) podkreśliła, że zagrożone są nawet plantacje najpopularniejszych odmian kawy.

Fundacja wzywa światowych przywódców, którzy spotkają się na listopadowym szczycie klimatycznym w Glasgow, aby podjęli działania na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do 1,5 st. Celsjusza i zredukowali szkody, jakie już ponoszą natura i ludzie.

Autorzy raportu przypominają, że zmiany klimatu powodują m.in. fale upałów, powodzie, susze i pożary.

Ciepło odczuły już brytyjskie fratercule, zające górskie, trzmiele oraz hiacyntowe. W innych regionach zmiany klimatu dotykają żółwi morskich, małp, żab, koralowców oraz hipopotamów.

pixabay.com

Zdaniem Mike’a Barretta, dyrektora ds. nauki WWF, zagrożenie "nie jest odległe". - Skutki zmian klimatu odczuwamy już teraz i jeżeli nie zaczniemy działać, aby zatrzymać wzrost temperatury do 1,5 st., to będziemy coraz szybciej osuwać się ku katastrofie - mówi Barrett.

Twórcy dokumentu przypominają, że średnia temperatura już jest wyższa o jeden stopień Celsjusza w porównaniu do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. Przekroczenie 1,5 st. doprowadzi, zdaniem naukowców, do katastrofalnych zmian dla klimatu. Co więcej, obecne działania ludzkości, w tym przede wszystkim emisje dwutlenku węgla, jeżeli nie zostaną ograniczone, doprowadzą do wzrostu o 2,4 st. To będzie miało dramatyczne konsekwencje dla społeczności mieszkających na wybrzeżach, upraw oraz zwierząt.

Lampart śnieżny
Lampart śnieżnypixabay.com

WWF przypomina, że od 1970 r. populacje dzikich zwierząt na świecie zmniejszyły się średnio o 68 proc. Autorzy raportu wzywają do działań, których celem będzie ochrona środowiska oraz zmiana podejścia do rolnictwa i użytkowania ziemi. To ma pomóc w przechowywaniu węgla, wspomóc dzikie zwierzęta i wesprzeć społeczności, które muszą sobie radzić zarówno z kryzysem klimatycznym, jak i utratą bioróżnorodności.

W dokumencie wymieniono 12 gatunków z całego świata, które są szczególnie narażone przez zmiany klimatu. To m.in. maskonury, żyjące w rejonie Atlantyku ptaki, których przetrwanie jest zagrożone z powodu coraz bardziej intensywnych sztormów, a także ograniczenia źródeł pożywienia.

Trzmiel
Trzmielpixabay.com

Zniknąć mogą także hiacyntowce. Problemy mają też trzmiele, które przegrzewają się na szkockich wyżynach. Cieplejsza pogoda daje się we znaki nawet lampartom śnieżnym w Himalajach, bo ich kamuflaż staje się bezużyteczny.

Arabica, najpopularniejsza odmiana kawy, nie radzi sobie w cieplejszych warunkach. Naukowcy już teraz próbują wzmocnić jej odporność, jednocześnie próbując rozpropagować stenophyllę, zapomniany i odporny na wyższe temperatury gatunek kawy.

WWF podkreśla, że przy temperaturze 2 st. znikną koralowce oraz lód, który podtrzymuje przy życiu populację pingwinów cesarskich w Antarktyce.

- Jeżeli mamy zapewnić bezpieczeństwo niektórym z naszych ikonicznych gatunków i ekosystemów, to 2021 r. musi być punktem zwrotnym - mówi Tanya Steele, dyrektor WWF. Jak dodaje, "światowi przywódcy muszą wykorzystać szansę podczas listopadowego szczytu, by stworzyć bardziej zieloną i sprawiedliwą przyszłość, w sercu której jest natura".

Wikimedia

pg

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas