Raj z polodowcowymi jeziorami, czyli Mazury. Żeglarstwo, rowery i kąpiele
Oprac.: Katarzyna Nowak
Gdzie w Polsce czas płynie wolno w otoczeniu jezior i lasów? Na przykład na Mazurach. Ten region Polski jest rajem dla żeglarzy, ale i dla miłośników aktywnego spędzania czasu w inny sposób. Więcej w reportażu dziennikarzy programu "Czysta Polska" Polsat News.
Mazury słyną z malowniczych jezior i typowych dla tego regionu krajobrazów. Krajobraz tego regionu został ukształtowany przez ostatnie zlodowacenie około 14-15 tys. lat temu. Z powodu wyjątkowego krajobrazu zjeżdżają się tu turyści z całego świata.
Mazury to także mekka żeglarzy. Przyjeżdżają tutaj nie tylko Polacy, ale też Niemcy, Czesi czy Litwini. Szlak wodny liczy ponad 100 km i przebiega przez kilkanaście jezior rozciągających się od Węgorzewa na północy aż do Rucianego-Nidy na południu. "Mazury pomagają się wyciszyć, jest tutaj naprawdę dużo natury, tej pięknej polskiej natury, dzięki której naprawdę można poczuć, że są wakacje, że jest cisza, spokój, woda, las, pola, wszystko, i to naprawdę uspokaja, i to jest takie odczucie faktycznego urlopu. Odcięcie się od dużego miasta, zgiełku, pośpiechu" - mówi Polsat News Anna Wiktor ze szkoły żeglarstwa w Giżycku.
Wiatr jako naturalny napęd
Żeglarze szczycą się tym, że korzystają z naturalnego napędu, czyli wiatru. Silnika używają tylko w ostateczności, na przykład w kanałach lub przy portach. Bo w tej aktywności to właśnie gra z wiatrem sprawia największą frajdę.
"Jeżeli ma się pokorę do wody, do wiatru, do zjawisk meteorologicznych, to żeglarstwo jest bezpieczne i przyjemne" - dodaje Anna Wiktor.
Bosman, fok (jeden z żagli) i fał (lina do wciągania żagli) to tylko niektóre ze słów, jakie musi znać każdy żeglarz. Jedną z istotnych zasad żeglowania jest klar, czyli zachowania porządku i ładu oraz przestrzegani zasad bezpieczeństwa na pokładzie.
Nie tylko żeglarstwo
Mazury to jednak nie tylko piękne jeziora, ale i cenne lasy, tajemnicze bunkry i twierdze oraz 300-kilometrowa pętla rowerowa. Mazurska Pętla Rowerowa została oddana w obecnej formie do użytku na początku czerwca br. Łączy miejscowości Szlaku Wielkich Jezior
Ta malownicza trasa jest połączona na północy z Wschodnim Szlakiem Green Velo, czyli najdłuższą tego typu trasą trasą w Polsce. W Giżycku łączy się również z innymi nowymi trasami rowerowymi wokół XIX-wiecznej Twierdzy Boyen.