Psy płaczą ze szczęścia gdy widzą swoich właścicieli

Do tej pory zakładano, że ludzie są jedynymi stworzeniami na świecie, które są zdolne do płaczu z powodu silnych emocji - smutku lub szczęścia. Naukowcy z Japonii są jednak zdania, że podobne zachowanie można zaobserwować u najlepszych przyjaciół człowieka, czyli psów. Czworonogi potrafią płakać ze szczęścia, na przykład gdy ich właściciele wracają do domu - przekonują badacze.

Masz czasem wrażenie, że Twój pies zalewa się łzami? Możliwe, że to nie tylko wrażenie. Naukowcy odkryli, że psie oczy łzawią również wtedy, gdy czworonogi czują radość, np. z powrotu właściciela do domu
Masz czasem wrażenie, że Twój pies zalewa się łzami? Możliwe, że to nie tylko wrażenie. Naukowcy odkryli, że psie oczy łzawią również wtedy, gdy czworonogi czują radość, np. z powrotu właściciela do domu123RF/PICSEL

Z badań japońskich naukowców wynika, że psy nie tylko ekscytują się powrotem swoich opiekunów, ale i potrafią uronić łzy ze szczęścia na ich widok. Wśród 18 psów, które przebadali naukowcy zaobserwowano średnio 10-procentowy wzrost łzawienia gdy czworonogi witały się ze swoimi właścicielami.

Płacz u psów może mieć różne znaczenia

Jak wiemy, płacz u ludzi może być związany z wieloma emocjami - smutkiem, radością, frustracją, itp. Do tej pory sądzono, że jesteśmy jedynym gatunkiem, u którego płacz ma tyle znaczeń. Dzięki nowemu odkryciu naukowców może się jednak okazać, że płacz u psów również może mieć więcej powiązań, prawie jak u człowieka.

W innym eksperymencie czworonogom zaaplikowano do oczu oksytocynę, znaną także jako "hormon szczęścia". Zwiększony poziom tej substancji sprawił, że psy roniły więcej łez. To może oznaczać, że łzawienie u psów powiązane jest z pozytywnymi emocjami. To właśnie z nimi powiązana jest naturalna produkcja oksytocyny w organizmie. Dzieje się tak np. gdy zwierzęta witają się ze swoimi właścicielami.

Przełomowe odkrycie

"Nigdy nie słyszeliśmy o odkryciu mówiącym, że zwierzęta płaczą w radosnych sytuacjach, takich jak powrót właściciela. Byliśmy podekscytowani, bo byłoby to pierwsze takie badanie na świecie" - powiedział Takefumi Kikusui z Uniwersytetu Azabu w Japonii. 

Nigdy nie słyszeliśmy o odkryciu mówiącym, że zwierzęta płaczą w radosnych sytuacjach, takich jak powrót właściciela. Byliśmy podekscytowani, bo byłoby to pierwsze takie badanie na świecie.
Nowy spot SPCPStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas