Poziomki pojawiły się w polskich górach. Ten widok oznacza jedno
Na świecie istnieje ponad dwadzieścia gatunki poziomek. Trzy z nich rosną dziko w Polsce. Wszystkie spotkamy m.in. wędrując po sudeckich szlakach. Dojrzałe owoce poziomek oznaczają jedno: nadchodzi lato, i to wielkimi krokami.
Polska przyroda zachwyca. Niezależnie od tego, czy pojedziemy na Wybrzeże, wybierzemy się na spacer na pojezierzu, czy wyjdziemy odetchnąć świeżym, górskim powietrzem, możemy znaleźć piękne rośliny, które przyozdabiają krajobraz mnóstwem kolorów.
Poziomki są już w polskich górach
Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele z mijanych przez nas roślin jest jadalnych. Spacerując po górach, najczęściej zwracamy uwagę na jagody, czyli owoc borówki czernicy. Gdzieniegdzie możemy spotkać także malownicze i pięknie pachnące poziomki, o czym przypomina Karkonoski Park Narodowy.
"Zapach poziomek zapowiada zbliżające się lato. W Polsce występują trzy gatunki poziomek: pospolita, twardawa i najrzadsza z nich, wysoka. W Sudetach można spotkać wszystkie trzy gatunki" - podkreślają przyrodnicy.
Poziomki rosną nie tylko w Sudetach, spotkamy ją także w Karpatach. Występują aż do piętra kosodrzewiny. Spośród 22 gatunków trzy rosną dziko w Polsce i spotkamy je także w Polsce. To poziomka pospolita, twardawa i wysoka.
Jakie gatunki poziomek występują w Polsce?
Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest, jak wskazuje nazwa, poziomka pospolita. Roślina osiąga wysokość 5-20 cm. Jej owoce są soczyste i podobne, choć znacznie mniejsze od truskawki (która zresztą jest mieszańcem poziomki wirginijskiej i chilijskiej).
Poziomka twardawa jest znacznie rzadsza od pospolitej i najmniejsza ze wszystkich trzech gatunków w Polsce. Jej owoce są czerwonawo-zielone, większe i bardziej suche niż poziomki pospolitej, której owoce też łatwiej odrywają się od kielicha.
Poziomka wysoka również jest rzadziej spotykana niż poziomka pospolita. Jest też od niej nieco wyższa 10-30 cm. Jej smaczne i słodko pachnące owoce można odróżnić od dwóch pozostałych gatunków. Mają ciemny czerwony kolor.
Widzisz owoce na szlaku? Zostaw je zwierzętom
Choć pięknie wyglądające i słodko pachnące poziomki mogą kusić, to spotykając je przy szlaku, nie zrywajmy ich, zostawmy je zwierzętom. Warto również pamiętać, że na terenie parków narodowych prawo zabrania zbierania jakichkolwiek owoców i grzybów. Złamanie zakazu może nas kosztować nawet kilkaset złotych.