Poziom Morza Śródziemnego wzrósł dwukrotnie
Wraz ze zmianami klimatu wzrastają poziomy mórz, ale to nie jedyne czynniki, które wpływają na te procesy. W ciągu 20 lat w pobliżu wybrzeża Amalfi we Włoszech poziom Morza Śródziemnego wzrósł dwukrotnie.
Przeszłe zmiany poziomów wody w Morzu Śródziemnym są nierównomierne i mogą różnić się zarówno od globalnego wzrostu średniego poziomu mórz, jak i zmian w całym Atlantyku.
Naukowcy zwrócili uwagę na nierówny wzrost poziomu Morza Śródziemnego porównując włoskie i hiszpańskie wybrzeża. Okazało się, że w ciągu 20 lat poziom wody podniósł się dwukrotnie we włoskim rejonie, a w okolicy Costa del Sol prawie o połowę mniej. Od czego to zależy?
Wzrost poziomu morza - skąd się bierze?
Badania wskazują, że poziom morza przy włoskim wybrzeżu Amalfi w ciągu ostatnich 2 dekad podniósł się dwukrotnie bardziej niż w okolicach hiszpańskiego Costa del Sol. Tendencja ta zmieniała się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Okazuje się, że od 1960 do 1989 r. poziom morza obniżył się o ok. 9 mm. Było to spowodowane zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym występującym nad jego powierzchnią.
Po 1989 r., kiedy prężnie rozwijały się przemysłowe sektory na świecie, oceany zaczęły się ocieplać. Do tego zaczęły masowo topnieć lodowce, a to doprowadziło do szybkiego wzrostu poziomu m.in. Morza Śródziemnego. Roczna średnia wzrostu wyniosła w ciągu 20 lat 3,6 mm. Sam proces nie przebiega jednak równomiernie w całym basenie morza.
Naukowcy wykazali (w opracowaniu zamieszczonym na Journal of Geophysical Research), że poziom wody w Adriatyku, Morzu Egejskim i Lewantyńskim podniósł się o 8 cm. na przestrzeni 20 lat. Natomiast poziom wody na obszarze Krety (wschodnia część Morza Śródziemnego) wzrósł o połowę mniej.
Różnorodne wzrosty mogą być wywołane zmianami w cyrkulacji w morzu oraz gęstości wody. Pomiary wzrostu poziomu mórz na danym obszarze pozwolą opracować skuteczne konstrukcje chroniące przed zalewaniem terenów, np. opaski brzegowe. Obszary przybrzeżne są zagrożone, dlatego adaptacja do zmian klimatu jest niezwykle ważnym czynnikiem.