Polscy weterynarze badają na granicy zwierzęta z Ukrainy

Codziennie na granicy polsko-ukraińskiej pracuje blisko 60 weterynarzy, którzy badają zwierzęta przywożone przez uchodźców, a także szczepią je przeciwko wściekliźnie - przekazał resort rolnictwa.

Codziennie na granicy polsko-ukraińskiej pracuje niemal 60 weterynarzy. Zwierzęta z Ukrainy przyjmują także polskie lecznice (zdjęcie ilustracyjne)
Codziennie na granicy polsko-ukraińskiej pracuje niemal 60 weterynarzy. Zwierzęta z Ukrainy przyjmują także polskie lecznice (zdjęcie ilustracyjne)East News

Ministerstwo wyjaśniło, że wspólnie z Krajową Izbą Lekarsko-Weterynaryjną także w głębi kraju organizowane są badania kliniczne, wszczepianie chipów oraz szczepienie zwierząt przywożonych z Ukrainy. Inspekcja Weterynaryjna przypomina jednocześnie, że niekontrolowany przywóz zwierząt do Polski grozi poważnym wzrostem ryzyka wystąpienia chorób zakaźnych u zwierząt lub ludzi (tzw. chorób odzwierzęcych).

Procedury przywozu zwierząt z Ukrainy

Od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę wdrożone zostały specjalne procedury wjazdu na teren Polski uchodźców wraz ze swoimi zwierzętami domowymi: psami, kotami i fretkami. "Działania polskiej służby weterynaryjnej zostały, z polskiej inicjatywy, zsynchronizowane z innymi państwami członkowskimi UE oraz KE. Mają one na celu połączenie jak najbardziej płynnego przemieszczania się ludności z kraju objętego konfliktem zbrojnym z zapewnieniem możliwie najwyższego w tych warunkach poziomu zabezpieczenia epizootycznego i epidemiologicznego Polski i innych państw UE" - informuje ministerstwo rolnictwa.

Przewóz psów, kotów lub fretek opiera się na uproszczonych procedurach. Jeśli chodzi o gryzonie - świnki morskie, myszy, szczury, króliki domowe - to nie polegają one obecnie żadnym restrykcjom.

Transport zwierząt gospodarskich podlega regulacjom ogólnoeuropejskim i wymaga spełnienia wszystkich wymagań weterynaryjnych przy ich transgranicznym przemieszczaniu. "Jakiekolwiek zmiany zasad ich przywozu do Polski muszą być obecnie uzgadniane z władzami weterynaryjnymi Ukrainy, włączając w to ich udział w organizacji takich transportów" - zaznaczył resort. "Priorytetem podejmowanych przez wszystkie polskie służby działań, w tym weterynaryjnych, jest zabezpieczenie zdrowia i życia ludzi" - podkreśla ministerstwo.

Do Polski wraz z uchodźcami trafiają też zwierzęta domowe. Do schroniska w Krakowie trafiło 70 czworonogów, głównie psów i kotów, ale też świnka morska. W niedzielę do poznańskiego zoo dotarły natomiast kolejne ewakuowane z Ukrainy zwierzęta - trzy lwy. Wcześniej, w czwartek, przybyły tam ewakuowane z azylu pod Kijowem m.in. lwy, tygrysy i karakale.

"Wydarzenia": Ponad pół miliona uchodźców z Ukrainy już trafiło do PolskiPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas