​Podkarpacie: Pogarszająca się pogoda może zakończyć winobranie

Zbiory winogron na Podkarpaciu mogą zakończyć się szybciej, niż chcieliby hodowcy. Przyczyną jest niesprzyjająca pogoda, która jest prognozowana na przyszły tydzień.

Pogarszająca się pogoda może szybciej zakończyć winobranie, co jest złą wiadomością dla polskich producentów tego trunku
Pogarszająca się pogoda może szybciej zakończyć winobranie, co jest złą wiadomością dla polskich producentów tego trunkuKatarzyna PawlickaINTERIA.PL

- Jeżeli sprawdzą się aktualne prognozy pogody, to tegoroczne winobranie zakończy się za kilka dni. Według nich, od poniedziałku należy się spodziewać ochłodzenia i opadów deszczu. W takich warunkach zbiory będą utrudnione - powiedział PAP prezes Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy Leszek Szczęch.

Tegoroczne winobranie na Podkarpaciu zaczęło się dwa tygodnie później niż zazwyczaj, w połowie września. - Zadecydowała o tym aura. Na wiosnę wegetacje opóźniła chłodne i deszczowe dni. Podobnie było też na przełomie sierpnia i września - wyjaśnił Szczęch.

Z tego powodu owoce z tegorocznych zbiorów mają być nieco słabszej jakości.

Na południowym-wschodzie kraju jest około 150 winnic. Największe mają po 10-12 ha. Zazwyczaj są to jednak winnice o powierzchni 20-40 arów.

Polskie wina nie są jeszcze popularne, ale zmienić może to ocieplający się klimat 123RF/PICSEL

Winorośl jest uprawiania głównie w okolicach Jasła, Krosna i Rzeszowa. Przeważają odmiany, które są sprawdzone w lokalnym klimacie, a przez to odporniejsze na chłodniejszą pogodę, jak seyval blanc, bianca czy jutrzenka na białe wina i rondo, regent oraz marechal foch na czerwone.

Winorośle były uprawianie na terenie dzisiejszego Podkarpacia już w X-XI w. Dowodem tego mają być nazwy geograficzne, jak Winna Góra czy Winnica.

Podkarpackie winiarstwo zanikało w XVI i XVII w., głównie przez napływ win węgierskich.

Winorośle zaczęto uprawiać na Podkarpaciu w połowie lat 80. XX w. Pierwsza winnica powstała w Jaśle.

Katastrofalne zmiany klimatyczne – na co musimy się przygotować?eNewsroom
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas