​Podkarpaccy leśnicy smarują sadzonki przed zimą. To zabezpieczenie przed zwierzyną

Aby uchronić pędy młodych drzewek zimą, leśnicy na Podkarpaciu rozpoczęli ich zabezpieczanie.

Chronione są m.in. młode modrzewie
Chronione są m.in. młode modrzewie123RF/PICSEL

- Wysokie stany wszelkiej zwierzyny w podkarpackich lasach mogą być powodem do dumy. Jednak trzeba pamiętać, że zwierzyna płowa w okresie zimy wyrządza duże szkody w uprawach leśnych. Zgryza pędy młodych drzewek, zwłaszcza jodły, stanowiące dla niej cenne uzupełnienie pokarmu - mówił PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Rzecznik podkreślił, że największe szkody mogą stworzyć sarny i jelenie, które zbierając się zimą w duże stada, przybywają na obszary z młodymi drzewkami.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie zabezpiecza sadzonki także poprzez grodzenie ich wysokim parkanem ze specjalnej siatki i żerdzi. Tak mają być zabezpieczane najcenniejsze uprawy. W tym roku w południowo-wschodniej Polsce planowane jest ogrodzenie 360 ha nowych upraw, oraz wyremontowanie ogrodzenia kilkuset hektarów z upraw z poprzednich lat. Łączny koszt działań to blisko 2,7 mln zł.

Leśnicy podkreślają, że najczęściej smaruje się pędy substancjami chemicznymi. Te są obojętne dla środowiska, jednocześnie odstraszają zwierzynę. Nadleśnictwa korzystają także z tekturowych tub, pakuł lub spiralek plastikowych. Drzewa, które rosną szybko, jak modrzewie, są zabezpieczane poprzez palikowanie. Ochrona upraw w regionie kosztuje 6,6 mln zł.  

Chronione są jednak nie tylko młode sadzonki, ale i starsze drzewka. - Wszystko to robimy w jednym celu, żeby drzewka sadzone z trudem i przy dużych nakładach finansowych przeżyły zimę i nie dały się pożreć zwierzynie - zauważył Marszałek.

W tym roku najwięcej upraw ma być zabezpieczonych w nadleśnictwach Baligród, Krasiczyn, Lesko i Ustrzyki Dolne. Wszędzie mowa o uprawach powyżej 300 ha.

Innym sposobem na zabezpieczenie drzewek jest dokarmianie zwierzyny zimą. Leśnicy w lecie przygotowują tzw. liściarkę. Jelenie uwielbiają korę osiki i wierzby. Aby odciągnąć je od upraw leśnych, ścina się tzw. drzewa zgryzowe i pozostawia do wiosny na miejscu.

Szczyt klimatyczny w Glasgow. Ostatnia szansa na neutralność klimatyczną?eNewsroomeNewsroom

 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas