Pająki nad wyraz często demonizowane w sieci
Mateusz Zajega
Niemal połowa zamieszczonych w serwisach internetowych artykułów dotyczących pająków ma charakter sensacyjny – wynika z najnowszych badań naukowych. Co więcej, spośród przeszło 5000 tysięcy przeanalizowanych materiałów w prawie co drugim odnaleziono błędy. Te dane pokazują, jak bardzo spaczony obraz dotyczący tych niezwykłych stworzeń trafia do odbiorców.
Międzynarodowy zespół naukowców postanowił przyjrzeć się umieszczonym w internecie artykułom poświęconym pająkom. Uczeni przeanalizowali aż 5348 materiałów pochodzących z 81 różnych krajów, które zostały opublikowane w latach 2010-2020. Okazało się, że nie bez powodu wiele osób ma negatywną opinię na temat wspomnianych zwierząt.
Jakość artykułów o pająkach jest w sieci na wyjątkowo niskim poziomie. W aż 47 procentach materiałów dostrzeżono błędy. Natomiast aż 43 procent tekstów zostało napisanych w charakterze sensacyjnym.
- Zdecydowana większość treści o pająkach mówi, że są przerażające i ranią ludzi - mówi Catherine Scott z McGill University w Montrealu.
W rzeczywistości spośród ponad 50 tysięcy znanych nam gatunków pająków zdecydowana większość z nich nie jest w stanie zrobić krzywdy człowiekowi. Co więcej, nawet te, które posiadają aparat jadowy, używają go wobec ludzi wyjątkowo rzadko.
Zapominamy również o wielu zaletach pająków takich jak zjadanie sporej liczby dokuczliwych i szkodliwych owadów.
Najczęstsze błędy w artykułach internetowych dotyczą obwiniania pająków, które nawet nie występują na danym terytorium, za ugryzienia oraz przypisywanie jadowi tych stworzeń nieprawdziwych objawów. Materiały o charakterze sensacyjnych najczęściej zawierają frazy takie jak: "koszmar", "agonia", "zabójca" czy "paskudny".
Pająki już nawet w sieci nie mogą czuć się dobrze.