Odkryto nowy gatunek jadowitego węża. Naukowcy mylili go od dziesięcioleci

Pustynny wąż biczowy (Demansia Cyanochasma) to nowy gatunek węża zidentyfikowany przez grupę badaczy z Australii. Zwierzę było znane już wcześniej, ale przez dziesięciolecia mylono je z innym gatunkiem. Badania genetyczne prowadzone na Uniwersytecie Adelaide niedawno potwierdziły jego odrębność.

Węże biczowe są najbardziej zróżnicowanymi, jadowitymi wężami w Australii
Węże biczowe są najbardziej zróżnicowanymi, jadowitymi wężami w Australii123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Pustynny wąż biczowy występuje powszechnie w środkowej Australii. Zakres jego występowania rozciąga się od pól złota w Australii Zachodniej, przechodzi przez Flinders Range w Australii Południowej i dochodzi aż do południowo-zachodniego Queensland.

Wąż nie jest spotykany wyłącznie w dziczy - nierzadko zagląda również do miast. Ponadto w przeciwieństwie do większości węże, jest aktywnym drapieżnikiem w trakcie dnia. Jest jadowity, ale - jak twierdzą badacze - nie trzeba się go obawiać. 

"Gatunek jest łagodnie jadowity, ale prawdopodobnie nie spowoduje poważnego ukąszenia, najprawdopodobniej tylko ból i obrzęk" - stwierdził jeden z genetyków, James Nankivella w rozmowie z 9news.

Demansia Cyanochasma, czyli niebieska szczelina

Naukowa nazwa węża - Demansia Cyanochasma - oznacza "niebieską szczelinę". Inspiracją dla nazwy był niepowtarzalne, gradientowe ubarwienie węża. Jego kolor skóry łagodnie przechodzi od pomarańczu do niebieskiego.

"Ciekawą cechą węży biczowych jest to, że są szybkie i mają duże oczy" - wyznał James Nankievell.

Zdaniem naukowca węże biczowe są najbardziej zróżnicowanymi, jadowitymi wężami w Australii. Poszczególne gatunki odróżnia od siebie niewielka różnica w kolorze, dlatego przez dziesięciolecia były błędnie klasyfikowane. Ich piękne ubarwienie można podziwiać tylko u żywych osobników - eksponaty muzealne szybko bledną i tracą kolor.

Do tej pory znaleziono 15 gatunków węży biczowych, ale naukowcy nie wykluczają, że jest ich jeszcze więcej.

Po co nam pszczoły?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas