Reklama

Odkryto idealnie zachowanego małego mamuta. Pod lodem spędził tysiące lat

Nad rzeką Klondike na północy Kanady odnaleziono świetnie zachowane, niemal kompletne szczątki małego mamuta włochatego. Ten gatunek wymarł około 10 tysięcy lat temu. Jeden z naukowców ocenił, że to "jedno z najbardziej niesamowitych zmumifikowanych zwierząt z okresu epoki lodowcowej, jakie kiedykolwiek odnaleziono na świecie".

Na szczątki mamuta w regionie należącym do ludu Tr'ondek Hwech'in natknęli się poszukiwacze złota podczas przebijania się przez wieczną zmarzlinę. Podczas prac jeden z górników natrafił na coś swoim buldożerem, o czym zaraz poinformował swojego przełożonego. Okazało się, że to zamrożony, niemal idealnie zachowany mamut.

Idealnie zachowany mały mamut odnaleziony w Kanadzie

Szacuje się, że zwierzę może mieć około 30 tys. lat. Małego mamuta nazwano Nun cho ga, co w języku Han używanym przez rdzennych Amerykanów oznacza "duże-małe zwierzę". Osobnik to prawdopodobnie samica.

"Nun cho ga jest piękna i to jedno z najbardziej niesamowitych zmumifikowanych zwierząt z okresu epoki lodowcowej, jakie kiedykolwiek odnaleziono na świecie" - mówi Grant Zazula, jeden z paleontologów w regionie Jukon.

Reklama

Zwierzę, które przeleżało pod lodem tysiące lat, zachowało skórę, a nawet sierść. "Jestem podekscytowany, że będę mógł poznać ją lepiej" - mówi Grant Zazula o odkrytej w Kanadzie samicy mamuta.

Wyjątkowe znalezisko 

Władze Jukonu porównały odkrycie zmarzliny zwierzęcia do podobnego zdarzenia z 2007 roku kiedy to na Syberii również znaleziono zamrożonego małego mamuta. Lyuba, jak nazwali zwierzę Rosjanie, liczyła około 42 tys. lat. Nun cho ga jest drugim takim znaleziskiem na świecie i pierwszym w rejonie Ameryki Północnej.

Do tej pory na terenie USA i Kanady nie udało się odnaleźć tak dobrze zachowanych szczątków mamuta. Najlepszym znaleziskiem była dotąd mała samica Effie, na którą natrafiono w 1948 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mamut | Kanada | archeologia | mamut włochaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy