Archeolodzy znaleźli szczątki największego drapieżnego dinozaura w Europie

Angielscy archeolodzy odnaleźli szczątki prawdopodobnie największego lądowego drapieżnika, jaki kiedykolwiek żył na terenie Europy. Ogromny dinozaur mierzył około dziesięciu metrów długości. Choć znalezionych skamielin jest stosunkowo mało, to naukowcy już teraz mówią o prawdziwym przełomie w paleontologii.

Naukowcy odnaleźli szczątki gigantycznego dinozaura na wyspie Wight położnej w południowej Anglii. Zwierzę poruszało się na dwóch nogach i było mięsożerne. To prawdopodobnie największy teropod w historii Europy. Konkurować z odkryciem angielskich naukowców może tylko megalozaur odnaleziony wcześniej we Francji.

Największy dinozaur w Europie odnaleziony

W okresie wczesnej jury teropody były największymi zwierzętami lądowymi. Do tych mięsożernych dinozaurów należały tyranozaury, megalozaury, welociraptory i spinozaury. To właśnie ten ostatni rodzaj był największy ze wszystkich.

Reklama

Na terenie prehistorycznej Afryki odnaleziono szczątki spinozaurów, które miały aż piętnaście metrów długości. Dziesięciometrowy okaz z angielskiej wyspy nie robi przy nich wrażenia, ale to i tak prawdopodobnie największy drapieżny dinozaur znaleziony dotąd w Europie.

"To było ogromne zwierzę, przekraczające dziesięć metrów długości. Sądząc po jego wymiarach, reprezentuje największego drapieżnego dinozaura, jaki kiedykolwiek został odnaleziony w Europie" - mówi Chris Barker, paleontolog z Uniwersytetu w Southampton. "Szkoda, że poznaliśmy tylko tak szczątkowy materiał" - dodaje.

Zobacz także: Odkryto doskonale zachowany embrion dinozaura wewnątrz skamieliny jaja

Wyjątkowy okaz

Szczątki spinozaurów znajdowane są niezwykle rzadko. Na wyspie Wight znaleziono dotąd skamieliny tylko trzech osobników tego rodzaju, i to tylko przez kilka ostatnich lat. Wcześniej takie odkrycia były jeszcze rzadsze.

Naukowcy sądzą, że dinozaur odnaleziony w Anglii to całkiem nowy gatunek. Wykopanych szczątków jest jednak bardzo mało, co znacznie utrudnia badania. Rozmiar miednicy i kości ogona wskazują jednak, że osobnik ten był ogromnych rozmiarów. Charakterystyczny wygląd kręgów i miejsce, gdzie odnaleziono ten wyjątkowy okaz sugerują przynależność gatunku do rodzaju spinozaurów. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dinozaury | archeologia | nauka | paleontologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy