Oczyszczenie rzek z metali ciężkich. Sukces naukowców z Anglii
Zmniejszenie zanieczyszczenia rzek metalami ciężkimi doprowadziło do szybkiej odbudowy rzecznych ekosystemów. Najnowsza analiza wskazuje, że wraz ze spadkiem poziomów cynku i miedzi w wodzie, szybko wzrosła w Anglii liczba rzecznych owadów i innych bezkręgowców.
Różnorodność owadów i innych bezkręgowców w rzekach Anglii jest lepsza niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat. Brytyjska rządowa Agencja Środowiska wskazuje, że rekordowe poziomy bioróżnorodności są związane ze zmniejszeniem poziomu miedzi i cynku w wodzie.
Andrew Johnson z brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii wraz ze współpracownikami przeanalizował dane z próbek pobranych za pomocą sieci w 1515 miejscach w całej Anglii w latach 1989-2018. Wyniki pokazują, że różnorodność rodzin bezkręgowców w angielskich rzekach stale rosła w ciągu ostatnich 30 lat, zarówno w rzekach miejskich, jak i wiejskich. "Można argumentować, że nasze rzeki są naszym największym sukcesem środowiskowym od czasu drugiej wojny światowej", mówi Johnson magazynowi “New Scientist".
Naukowcy przyjrzeli się 45 różnym zmiennym, w tym stężeniom różnych związków chemicznych i czynnikom fizycznym, takim jak temperatura, i wykorzystali model do określenia, które z nich miały największy wpływ na różnorodność owadów. Ich wstępna analiza wykazała, że spadek poziomu cynku i miedzi był trendem najczęściej związanym ze wzrostem różnorodności bezkręgowców.
Mniej węgla, mniej metali
Metale, w tym cynk i miedź, mogą wpływać na wzrost owadów i zakłócać ich zdolność do rozmnażania się. Cynk i miedź mogą gromadzić się w ściekach z różnych źródeł, takich jak mydła, mięso i skorupiaki. Spadek poziomu cynku i miedzi w rzekach zbiegł się w czasie z wprowadzeniem przepisów Unii Europejskiej dotyczących ścieków, które wymagały od firm usunięcia większej ilości zanieczyszczeń przed wypuszczeniem ścieków do rzek.
Poziom miedzi i cynku spadł też drastycznie wraz z ograniczeniem spalania w Anglii węgla, co powstrzymało kwaśne deszcze wypłukujące metale i wprowadzające je do rzek. Nie oznacza to jednak, że sytuacja brytyjskich rzek jest idealna. Inne rodzaje chemicznych zanieczyszczeń wciąż utrzymują się na podwyższonych poziomach, a dane pokazują, że liczba niektórych zwierząt, w tym łososia i węgorza, spada.
Jednocześnie tempo, w jakim poziom metali ciężkich spada, spowolnił w ostatnich latach i nie jest jasne, jaki będzie to miało na bioróżnorodność owadów i innych bezkręgowców w przyszłości.