Nie tylko na parapecie. W polskich górach zakwitły storczyki

Choć storczyki często kojarzymy z domowymi kwiatami, które pochodzą z lasów tropikalnych, to warto wiedzieć, że niektóre gatunki spotkamy naturalnie również w naszym kraju. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy je w Karpatach gdzie właśnie zakwitły.

W Karpatach pojawiły się storczyki
W Karpatach pojawiły się storczykiTatrzański Park Narodowy/Facebook123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Koniec maja przyniósł nam niezwykły widok w górach. Na łąkach pojawiły się storczyki, o czym poinformowały w mediach społecznościowych Tatrzański Park Narodowy i znane Nadleśnictwo Baligród w Bieszczadach. Łącznie w Polsce spotkamy 47 gatunków, z czego aż 27 występuje na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

To wyjątkowa grupa roślin nie tylko ze względu na niezwykle atrakcyjnie wyglądające kwiaty, ale także ze względu na ekologię związaną ze sposobem zapylania oraz tworzeniem związków z grzybami. Niektóre tak mocno się z nimi związały, że całkowicie zanikł w nich chlorofil, przez co liście i łodygi mają barwę jasnobrązową.

Storczyki wykształciły niezwykle oryginalne sposoby zapylania

Tylko niektóre storczyki jak np. kukułka Fuchsa, oraz gółka długoostrogowa i wonna oferują owadom nektar. Pozostałe, takie jak np. widoczny na zdjęciach udostępnionych przez Tatrzański Park Narodowy i Nadleśnictwo Baligród storczyk męski wykształciły inną metodę, która wykorzystuje nieco skołowane po zimowym śnie owady.

"Storczyk męski wykształcił strategię zapylania, która polega na tym, że zakwita wcześnie tzn. przed masowym pojawieniem się roślin miododajnych. W ten sposób wykorzystuje brak doświadczenia ledwo przebudzonych owadów w rozpoznawaniu właściwego źródła pokarmu. Zanim owady nauczą się tej sztuki, co zajmuje im kilka dni, zapylą dostateczną liczbę kwiatów, aby przedłużyć storczykom egzystencję na danym siedlisku" - wyjaśniają przyrodnicy.

Tę metodę stosuje również kwitnąca na żółto i krwistoczerwono kukułka bzowa. Z kolei storczyca kulista upodabnia się barwą i kształtem do kwiatów m.in. driakwi lśniącej, co myśli owady. Taki sposób naśladownictwa to mimikra.

Część storczyków chętnie przyciąga owady, imitując samice (w ten sposób ściągają chcące kopulować samce), czy wytwarzają narkotyczne substancje spowalniające owady, zwiększając tym samym szanse na zapylenie.

Ich cechą charakterystyczną jest też powolny wzrost i rozwój, zwłaszcza we wczesnych fazach życia. Zanim będziemy mogli w pełni cieszyć się ich niezwykłym wyglądem, musi minąć sześć, a w niektórych przypadkach nawet dziesięć lat.

Klimatyczny plan remontowy dla Polski. Dlaczego go potrzebujemy?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas