Reklama

Nie tylko barszcz Sosnowskiego. Najbardziej inwazyjne gatunki roślin w Polsce

Gatunki inwazyjne w Polsce to nie tylko zwierzęta. Należą do nich także rośliny. Wprowadzone do naszych ekosystemów umyślnie lub przypadkiem, dziś spędzają sen z powiek rolnikom, zarządcom zieleni oraz w zasadzie każdemu, kto posiada jakąkolwiek działkę. Oto wybrane przykłady najbardziej inwazyjnych gatunków roślin w Polsce.

Barszcz Sosnowskiego, czyli "zemsta Stalina"

Gdy pomyślimy "roślina inwazyjna", najczęściej w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy barszcz Sosnowskiego. I słusznie, bo jego toksyczne właściwości mogą wyrządzić ludziom poważną krzywdę. Dlatego ważne jest, aby szerzyć wiedzę na temat szkodliwości barszczu Sosnowskiego.

Ta toksyczna roślina trafiła do Polski ze Związku Radzieckiego i naturalnie występuje głównie na Kaukazie. Z tego powodu przylgnęła do niej nawet nazwa "zemsta Stalina", bo sprowadzono ją w głąb kraju zaraz przed jego śmiercią. W latach 50. i 60. XX wieku w Polsce badano właściwości barszczu Sosnowskiego, w tym pod kątem przydatności w rolnictwie. Z badań jednak nic nie wyszło, a uprawy pozostawiono na pastwę losu.

Reklama

Barszcz Sosnowskiego od tamtego czasu rozprzestrzenił się praktycznie po całej Polsce i obecnie jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpiecznych gatunków inwazyjnych w naszym kraju. Charakteryzują go duża wysokość - nawet do 4 metrów - oraz chude łodygi zakończone baldachami. Pamiętajmy: barszczu Sosnowskiego nie wolno dotykać. Grozi to oparzeniami, których skutki utrzymują się nawet miesiącami. Usuwaniem rośliny zajmują się wyspecjalizowani pracownicy zakładów utrzymania zieleni.

Barszcz Sosnowskiego straszy i zabija. Poparzenia wyglądają straszliwie

Rdestowiec ostrokończysty

Oto kolejna, po barszczu Sosnowskiego, roślina, która może imponować wysokością. Rdestowiec ostrończysty osiąga niebagatelne trzy metry i wyglądem przypomina krzew. Do Europy trafił w XIX wieku z Azji. Jest to roślina bardzo ekspansywna, która potrafi obficie wyrastać nawet w wyjątkowo niesprzyjających warunkach takich jak gleby wulkaniczne czy gleby skażone metalami ciężkimi.

Mimo że rdestowiec bardzo łatwo i szybko się rozprzestrzenia oraz wypiera rodzime gatunki, roślina ta ma też swoje zalety. Jest miododajna, może służyć do oczyszczania skażonych gleb oraz jako źródło biomasy. Rdestowiec ostrokończysty to roślina energetyczna - z jednego hektara można uzyskać po spaleniu kilkaset gigadżuli energii.

Rdestowiec ostrokończysty: Roślina, która prowadzi do szaleństwa 

Róża pomarszczona

Czy róże mogą być szkodliwe? Intuicja podpowiada, że roślina o takiej urodzie nie powinna nikomu szkodzić, chyba że słynnymi już kolcami. Jest jednak jej specyficzny gatunek - róża pomarszczona - który należy do roślin inwazyjnych.

Zwana również japońską, Rosa rugosa¸ jak łatwo się domyślić, trafiła do nas z Azji. Hodowano ją w ogrodach, ale udało jej się "uciec" z upraw. Obecnie występuje prawie w całej Europie. Szczególnie upodobała sobie tereny nadmorskie.

Mimo tego, że obecność róży pomarszczonej wpływa negatywnie na okoliczne rośliny, ograniczając ich wzrost, to ma ona też sporo zalet. Wykorzystuje się ją w zielarstwie i przemyśle perfumeryjnym, a jej owoce są jadalne i bogate w witaminę C.

Olej z róży pomarszczonej a nowotwory. Wyjątkowe odkrycie polskich naukowców

Czeremcha amerykańska

Kolejnym gatunkiem roślin, który rozprzestrzenił się w Polsce przez przypadek, jest czeremcha amerykańska. Sprowadzona w XIX wieku z Ameryki Północnej i testowana na naszych glebach przez leśników, wkrótce wymknęła się spod kontroli. Obecnie występuje w całej Polsce i jest uważana za jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków Europy Środkowej.

Czeremcha amerykańska wywołuje negatywne zmiany w europejskich ekosystemach leśnych. W Ameryce jednak jest ceniona, przede wszystkim ze względu na drewno. Wykorzystywana jest jako roślina lecznicza i ozdobna. Jej owoce są jadalne. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy