Nazywają to miejsce "polską Szwajcarią". Jesienią wygląda zjawiskowo

Spektakularne formacje, góry i doliny, do tego jaskinie i malownicze zamki. Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce - Ojcowski Park Narodowy położony w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Turyści mówią o tym miejscu "polska Szwajcaria". Wszystko to ledwie 16 km od Krakowa.

Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy123RF/PICSEL

Jeśli jesteśmy w Krakowie, to warto urwać się na małą wycieczkę za miasto. Ojcowski Park Narodowy jest położony tylko 16 km od Krakowa i jest świetną opcją na szybki weekendowy wypad.

W Polsce mamy obecnie 23 parki narodowe, które zajmują łączną powierzchnię blisko 3,2 proc. terytorium kraju. Każdy z nich charakteryzuje się unikalnym krajobrazem, fauną i florą, które są pod ścisłą ochroną.

Parki narodowe to ostoje dzikiej przyrody, a jednocześnie miejsca, które każdego roku przyciągają miliony turystów. Wśród najpopularniejszych znajdują się m.in. Tatrzański Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, Park Narodowy Gór Stołowych czy Roztoczański Park Narodowy.

Najmniejszy Park Narodowy z wieloma atrakcjami

Ojcowski Park Narodowy, utworzony w 1956 r., znajduje się na Wyżynie Olkuskiej w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Obejmuje środkową część Doliny Prądnika, część Doliny Sąspowskiej wraz z przyległymi częściami wierzchowiny jurajskiej.

Zajmuje powierzchnię zaledwie 21,46 km kw. Jednak ma wiele atrakcji. Są to liczne formacje skalne - Igła Deotymy, Brama Krakowska czy słynna Maczuga Herkulesa. Wapienne góry skrywają mnóstwo jaskiń. Na skalistych górach położone są zamki i pałace.

Jesienią Ojcowski Park Narodowy zachwyca. Krajobraz mieni się odcieniami czerwieni, barwami pomarańczy i żółcieni. Wszystko wśród gór i dolin. Turyści w licznych komentarzach w internecie porównują OPN ze… Szwajcarią. "Uwielbiam to miejsce", "przepiękne", "bardzo miło wspominam tamte okolice" - można przeczytać.

Biała Ręka w Ojcowskim Parku NarodowymWikimedia Commons

Gacki, ślimaki i różne ssaki

Utworzony pod koniec lat 50. ubiegłego wieku Ojcowski Park Narodowy ma w swoim herbie nietoperza. Nie bez powodu - w licznych jaskiniach mieszka ich cała masa. Według badań z 2022 r. w parku narodowym zimuje ponad 800 osobników nietoperzy z 11 gatunków.

Ponadto w parku wyróżniono ok. 950 gatunków roślin naczyniowych, ponad 230 gatunków mchów, aż 1200 odmian grzybów i ok. 200 rodzajów porostów. 84 gatunki roślin objęto ochroną. Na terenie Ojcowa żyje rzadko spotykany błękitny ślimak - pomrów błękitny.

Jak już wspominaliśmy, w Ojcowskim Parku Narodowym i jego otulinie mieszka ponad 11 tys. gatunków zwierząt. W tym ptaki, ssaki, płazy i gady. W granicach parku znajdują się liczne szlaki (łącznie o długości 46,6 km), wiodące nie tylko przez leśne ścieżki. Warta odwiedzenia jest Dolina Sąspowska. To druga co do wielkości dolina parku. Wszystkie szlaki można znaleźć na mapach turystycznych.

Chryzantemy. Warto ich nie wyrzucać po długim weekendziePolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas