67 urodziny najmniejszego parku narodowego w Polsce

Ojcowski Park Narodowy świętował 14 stycznia 67 urodziny. Ten stosunkowo niewielki park jest wyjątkowy pod względem rozmaitych form skalnych, nastrojowych szlaków, jaskiń oraz niepowtarzalnego dolinnego klimatu.

Ojcowski Park Narodowy ma już 67 lat
Ojcowski Park Narodowy ma już 67 latMarek Lasyk East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ojcowski Park Narodowy leży w Małopolsce. Niewielka odległość od Krakowa (ok. 25/30 km), czyni go często odwiedzanym miejscem - zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. To najmniejszy park narodowy w kraju. Zajmuje powierzchnię 21,46 km². Na terenie parku znajdują się m.in. tajemnicze jaskinie, stąd w herbie parku znalazł się nietoperz. W jaskiniach na jurze żyje ich ponad 850 (badania z 2022 r.).

Na obszarze parku znajdują się liczne wapienie, charakterystyczne dla Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znanym miejscem pod tym względem jest Brama Krakowska "stworzona" ze skał.

Brama Krakowska w parku narodowym
Brama Krakowska w parku narodowymMONKPRESSEast News

Na obszarze parku znajdują się też dwa zamki: Pieskowa Skała oraz ruiny zamku Ojców. Przez Ojcowski Park Narodowy płynie rzeka Prądnik - uchodząca do Wisły. Spacery po Dolinie Prądnika, czyli turystycznego centrum parku, cieszą się największą popularnością spośród wielu przepięknych miejsc znajdujących się w jego obrębie.

Dolina Prądnika w sezonie
Dolina Prądnika w sezonieRafał Jabłoński East News

W parku wyróżniono ok. 950 gatunków roślin naczyniowych, ponad 230 gatunków mchów, aż 1200 odmian grzybów i ok. 200 rodzajów porostów. 84 gatunki roślin objęto ochroną. Na terenie Ojcowa żyje rzadko spotykany błękitny ślimak - pomrów błękitny.

Zamek Pieskowa Skała i maczuga Herkulesa
Zamek Pieskowa Skała i maczuga HerkulesaMarek Lasyk East News

W parku i jego otulinie mieszka ponad 11 tys. gatunków zwierząt. W tym ptaki, ssaki, płazy i gady. W granicach parku znajdują się liczne szlaki (łącznie o długości 46,6 km), wiodące nie tylko przez leśne ścieżki. Warta odwiedzenia jest Dolina Sąspowska. To druga co do wielkości dolina parku. Wszystkie szlaki można znaleźć na mapach turystycznych.

Jeśli chcemy uniknąć tłumów, do parku najlepiej wybrać się w tygodniu. W weekendy - zwłaszcza pogodne - Ojcowski Park Narodowy przyciąga spore grono osób, które chcą przejść się po wyjątkowym, jurajskim terenie.

Dziwne miejsca w Polsce. Dzieło człowieka czy natury?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas