Nastał czas nietoperzy. Co zrobić, gdy schowają się za zasłoną?
Oprac.: Katarzyna Nowak
Nadszedł czas nietoperzych przelotów. W związku z tym te zwierzęta mogą pojawić się tuż obok nas, nawet na klatkach schodowych i w mieszkaniach. Co robić podczas takiego spotkania?
Wszystkie nietoperze występujące w Polsce są objęte ścisłą ochroną, a mamy ich w kraju co najmniej 28 gatunków - w tym powszechnie znanego gacka szarego lub brunatnego. Może zdarzyć się, że karlik lub nocek pojawią się obok nas, nawet w mieszkaniach, ponieważ właśnie rozpoczęła się wiosenna migracja nietoperzy.
Wiosenna migracja nietoperzy czas start
Niektóre nietoperze są aktywne od ok. miesiąca, ale w tym tygodniu możemy spodziewać się masowego procesu migracji nietoperzy. Zwierzęta przemieszczają się ze swoich zimowisk do letnich miejsc bytowania. W miejscach rozrodu w kolejnych dniach będzie przybywać nietoperzy - temperatura dzienna, jak i ta po zmroku będzie w wielu obszarach Polski przekraczała 10°C.
Nietoperze opuszczają zimowiska i są w stanie pokonać nawet 2000 km z krajów takich jak Hiszpania do państw leżących nad Bałtykiem. Choć ulubioną kryjówką tych ssaków są jaskinie i groty, przelot nietoperzy może wiązać się z ich obecnością w naszych domach. Jak się wtedy zachować?
"Większość pozostanie niezauważona - schowają się w fałdach zasłon czy za szafą i kolejnej nocy, gdy tylko gospodarze wyłączą światło i pójdą spać, przez to samo uchylone okno polecą w dalszą podróż" - podaje Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra". Wiele osób może jednak nie wiedzieć jak zachować się podczas spotkania z chronionym gatunkiem. Ponadto nadal wierzymy w mity, które są krzywdzące dla zwierząt. Jednym z nich jest to, że nietoperz wplątuje się we włosy, a to nieprawda. Obecność nietoperza w domu nie może być powodem wybuchu paniki.
Nie wierzmy w mity, pomagajmy
"Żaden nietoperz w Europie nie będzie próbował nas ugryźć (o ile nie chwycimy go gołą dłonią i nie będziemy trzymać, mimo że się wyrywa)" dodaje "Salamandra. Należy też mieć świadomość, że ryzyko zarażenia się w Polsce od nietoperza europejską wścieklizną nietoperzową lub jakąkolwiek inną chorobą jest znikomo małe.
Co zrobić, jeśli nietoperz wleci do naszego domu? Należy zamknąć drzwi do innych pomieszczeń, wyłączyć światło, szeroko otworzyć okno i poczekać, aż wyleci. Salamandra zaznacza, że najlepiej spełnić wszystkie powyższe kroki.
Jeżeli mimo tego nie uda nam się pozbyć miłego gościa, skontaktujmy się ze specjalistami, czuwającymi przy nietoperzowej linii pomocowej Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra": 604 83 65 83.
Skrócona procedura postępowania z nietoperzami w okresie wiosennym zalecana przez "Salamandrę":
- jeśli nietoperz lata - zamknąć drzwi do innych pomieszczeń, otworzyć i odsłonić okno, zgasić światło i poczekać aż wyleci,
- jeśli nietoperz leży lub wisi należy zamknąć go w pudełku i wypuścić po zmroku,
- jeśli nie odleci lub będziemy mieć wątpliwości, trzeba dzwonić na infolinię do przyrodników.