Najpiękniejsze parki w Polsce na spacer w weekend majowy [TOP 7]

Najpiękniejsze parki w Polsce to długa lista miejsc, w których podczas majówki można spacerować. W naszym absolutnie subiektywnym przeglądzie proponujemy siedem takich osobliwości. Prezentujemy piękne parki nie tylko w miastach, ale także te narodowe, idealne na spacer w majowy weekend. Oto nasz top, jeśli chodzi o najpiękniejsze parki w Polsce na spacer w weekend majowy.

Najpiękniejsze parki w Polsce na spacer to chociażby ten widoczny na zdjęciu Park Zamkowy w Pszczynie.
Najpiękniejsze parki w Polsce na spacer to chociażby ten widoczny na zdjęciu Park Zamkowy w Pszczynie. 123rf.com123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Najpiękniejszy park w Warszawie: spacer przez park Skaryszewski

Park Skaryszewski powstał ponad sto lat temu. Zaprojektowany w stylu angielskim przez głównego ogrodnika stolicy Franciszka Szaniora powstawał w latach 1905-1916. Obecnie określa się go jako przykład parku miejskiego, który jest ostoją bioróżnorodności w mieście. Zabytkowy park krajobrazowy znajduje się w dzielnicy Praga-Południe i na byłych terenach skaryszewskiego pastwiska.

Park Skaryszewski jest idealny na majowy weekend, bo ma blisko 50 ha powierzchni. Na tej znajdziemy stare drzewostany, grotę czy plac zabaw. Do najbardziej wyrazistych elementów parku należą stawy, tworzące system wodny, a także "góra świerkowa" z wodospadem. Park to łącznie 125 gatunków drzew, 54 gatunki ptaków czy 21 gatunków motyli.

W Parku Skaryszewskim stworzono sztuczne stawy – nazwano je “Staw Kajakowy” i “Staw Łabędzi”.
W Parku Skaryszewskim stworzono sztuczne stawy – nazwano je “Staw Kajakowy” i “Staw Łabędzi”.

Największym zbiornikiem w parku jest Jeziorko Kamionkowskie. Tu, w ciepłe dni, można wypożyczyć kajaki i rowery wodne. Podczas spaceru w weekend majowy można tu podziwiać wiele rzeźb. Jedna z nich, "Tancerka" Stanisława Jackowskiego, pochodzi z 1927 roku.

Majówka na Śląsku? Park Zamkowy w Pszczynie obowiązkowy

Park Zamkowy, będący częścią Zabytkowego Parku Pszczyńskiego, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Górnym Śląsku. Rozpościera się na obszarze blisko 50 ha i powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Z czasem pojawiały się nowe elementy parku, takie jak rozległe otwarcia widokowe, malownicze skupiska drzew i krzewów czy liczne rozlewiska i stawy z wysepkami i łukowatymi mostkami.

To wszystko w otoczeniu Zamku Pszczyńskiego, który jest dawną rezydencją magnacką, powstałą w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku. Spacer w weekend majowy uprzyjemni obecność potężnych dębów, grabów, buków oraz kasztanowców.

Po północnej stronie zamku wytyczono trzy aleje, rozchodzące się promieniście od głównej fasady pałacu. W połowie XIX w. zaczęto ogród zamkowy przekształcać w park krajobrazowy, tzw. angielski. Uroku parkowi dodają wkomponowane zabytkowe obiekty małej architektury, m.in. dwór "Ludwikówka", pawilon herbaciany na wyspie, brama chińska, piwnica lodowa czy kapliczki.

Najpiękniejszy park na romantyczny spacer? Arkadia pod Łowiczem

Pod Łowiczem znajduje się park, którego inspiracją była kultura grecka. Mowa o Parku romantycznym w Arkadii, którego założycielką była Helena z Przeździeckich Radziwiłowa. Ten barokowy ogród powstał  w XVII wieku, a jego niezwykłą cechą jest to, że posiada naturalny, leśny charakter, wykorzystujący rzeźbę terenu.

Romantyczny spacer w majowy weekend? Park romantyczny w Arkadii to niezwykłe miejsce z wyjątkowym akweduktem.
Romantyczny spacer w majowy weekend? Park romantyczny w Arkadii to niezwykłe miejsce z wyjątkowym akweduktem. Wikipedia.org

Na zwiedzenie całego parku w Arkadii wystarczy godzina, bo jego obszar to niecałe 15 ha. Mimo to warto, bo pośród dzikich ścieżek i sporej przestrzeni znajduje się sporo zabytków wpisanych do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwiema wyspami.

Park powstał pod koniec XVIII w. i inspirował wielu artystów. Jakie budowle można tu podziwiać? Podczas spaceru w weekend majowy koniecznie trzeba zatrzymać się przy Świątyni Diany, antyczną budowlę o klasycznych proporcjach. Spacerujących zachwycą także dom Gotycki i Grota Sybilli, a najbardziej romantyczne miejsce to Akwedukt.

Zabytkowy park w Nałęczowie: idealny dla ciśnieniowców

Majówka na wschodzie kraju z planem weekendowego spaceru to obowiązkowa podróż do Nałęczowa. Tu znajduje się zabytkowy park pełniący funkcję uzdrowiskową. Położony w centrum miasta ma 25 ha, a powstał w XVIII wieku. Jego założycielem był Stanisław Małachowski i właśnie w parku znajduje się Pałac Małachowskich, najstarsze zabytkowe sanatorium, łazienki oraz angielski, grecki i biskupi domek.

Na zdjęciu Sanatorium „Stare Łazienki” - jeden z najpiękniejszych budynków uzdrowiskowych usytuowany w nałęczowskim Parku.
Na zdjęciu Sanatorium „Stare Łazienki” - jeden z najpiękniejszych budynków uzdrowiskowych usytuowany w nałęczowskim Parku.Wikipedia.org

Spacer w majowy weekend Parkiem Zdrojowym w Nałęczowie to gwarancja ciszy i spokoju. Park przystrojony jest rzeźbami i pomnikami, m.in. Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa. Spacerujący mogą także skorzystać z uroków palmiarni, gdzie mogą ugasić pragnienie wodami mineralnymi. Miłośnicy fauny mogą dokarmiać oswojone łabędzie i wiewiórki.

Park w Nałęczowie pełni uzdrowiskową funkcję. Rehabilitację klimatyczną zapewniają oznakowane naturalne trasy biegnące alejkami parku i to jedyne w Polsce takie uzdrowisko o profilu klimatyczno-kardiologicznym. Leczniczy wpływ mikroklimatu samoczynnie obniża ciśnienie krwi.

Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce

Naszą listę najpiękniejszych parków narodowych idealnych na spacer otwiera Kampinoski Park Narodowy. W tym roi się od wyjątkowej urody pieszych szlaków. Tych jest aż osiem a ich łączna długość to ponad 270 km. Dodatkową zaletą parku jest to, że nie ma tu kłopotów z przeludnieniem jak nad Morskim Okiem w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Kampinoski Park Narodowy to dom dla saren, dzików, jeleni, bobrów, nietoperzy, zajęcy, wydr i setek gatunków ptaków. Coraz częściej na terenie puszczy można spotkać wilki, które powróciły tutaj po dłuższej nieobecności. Kampinos to idealne miejsce na spacer dla mieszkańców Warszawy, którzy do parku mają 30 minut jazdy samochodem.

Spędzając majówkę na północy kraju, na spacer koniecznie trzeba wybrać się do Słowińskiego Parku Narodowego. W obrębie parku znajdują się lasy, torfowiska oraz jeziora: Łebsko i Gardno. Największą atrakcją są jednak ruchome wydmy, które zajmują sporą część parku. Jednocześnie to największy w Europie obszar wędrującego piasku. Cały ten teren przypomina pustynię piaskową.

Wyjeżdżając na południe, i chcąc jednocześnie uniknąć tłumów w Zakopanem, na spacer warto wybrać się do Pienińskiego Parku Narodowego. Położony na granicy polsko-słowackiej to przepiękne krajobrazy, skaliste wierzchołki Pienin oraz malowniczy przełom Dunajca. Kierując się na spacer ze Szczawnicy Pienińską Drogą na Słowację, trzeba pamiętać, że ta zamknięta będzie do końca czerwca.

CZYTAJ TAKŻE:

Pieniński Park Narodowy to idealne miejsce na spacer w długi, majowy weekend.
Pieniński Park Narodowy to idealne miejsce na spacer w długi, majowy weekend.123rf.com123RF/PICSEL
Najpiękniejsze parki to zdecydowanie Słowiński Park Narodowy, w którym znajdują się widoczne na zdjęciu ruchome wydmy.
Najpiękniejsze parki to zdecydowanie Słowiński Park Narodowy, w którym znajdują się widoczne na zdjęciu ruchome wydmy.123rf.com123RF/PICSEL
Polskie lasy przyszłości. Jak będą wyglądały za 50 lat?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas