Reklama

Na świecie kończy się piasek budowlany, a popyt na niego gwałtownie rośnie

Według nowego badania światowy popyt na piasek może wzrosnąć o 45 proc. w ciągu czterech dekad. Naukowcy podkreślają, że niekontrolowane zużycie tego surowca grozi zniszczeniem środowiska i niedoborem tego kluczowego dla rozwoju miast materiału.

Chociaż w środowisku naturalnym jest dużo piasku, np. na ogromnych wydmach na Saharze, większość z niego nie nadaje się do zastosowań przemysłowych. Największa część tego surowca nadającego się do celów przemysłowych pochodzi natomiast z koryt rzek. Rosnący popyt na piasek budowlany - który jest używany m.in. do produkcji betonu, asfaltu czy szkła - doprowadził już nawet do powstania "piratów piaskowych", których działalność doprowadziła dziesiątki małych wysp w Indonezji do zanikania.

Xiaoyang Zhong z Uniwersytetu w Leiden w Holandii i jego współpracownicy obliczyli, że światowe zapotrzebowanie na piasek budowlany wzrośnie z 3,2 mld ton rocznie w 2020 r. do 4,6 mld ton w 2060 r., przy czym największy wzrost nastąpi w Afryce i Azji. Badanie na ten temat zostało opublikowane w czasopiśmie "Nature Sustainability".

Reklama

Czytaj też: ClientEarth pozywa Unię Europejską. Chodzi o przełowienie

Liczba ta opiera się na scenariuszu przyszłego wzrostu liczby ludności i wzrostu gospodarczego, a także na modelowaniu z wykorzystaniem szacunków dotyczących zużycia betonu i szkła oraz powierzchni podłóg w budynkach.

Uniknąć niedoboru

Nie mamy jednak wiarygodnych szacunków dotyczących pozostałych rezerw piasku, więc nie jest jasne, czy świat będzie w stanie w ogóle utrzymać tak duży wzrost. "Kryzys dostępności piasku został przeoczony, co spowodowało poważne konsekwencje środowiskowe i społeczne. Jeśli teraz nie podejmiemy działań, możemy nie mieć wystarczającej ilości piasku, aby rozwinąć nasze miasta" - stwierdził Zhong.

Czytaj też: Dzień Długu Ekologicznego 2021 wcześniej niż rok temu

Zespół Zhonga ustalił, że około połowy przewidywanego zużycia w 2060 r. można by uniknąć, gdyby kraje wdrożyły szereg środków, w tym wydłużenie okresu eksploatacji budynków, ponowne wykorzystanie betonu, tworzenie lżejszych konstrukcji budowlanych i stosowanie alternatywnych materiałów, takich jak drewniane szkielety.

Według ich modelu największe ograniczenie zużycia piasku mogłoby wynikać z bardziej efektywnego wykorzystania przestrzeni - przydzielania mniejszej powierzchni użytkowej na osobę w budynkach, współdzielenia biur itd.

Oprac. Mateusz Czerniak

Źródło: New Scientist, Phys.org

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy