Na dole upał, a w górach śnieg. TOPR miał pracowity weekend

Podczas weekendu w wielu pasmach górskich w Polsce panowały niesprzyjające warunki. Szczególnie trudno było w Tatrach, o czym przekonali się turyści oraz udzielający pomocy ratownicy z TOPR-u.

article cover
123RF/PICSEL
Tatrzański Park Narodowy jest obleganym parkiem narodowym w Polsce123RF/PICSEL

Upał zachęca do brania kąpieli w rzekach, jeziorach i morzu. W okresie letnim nie brakuje też fanów turystyki górskiej. Jednak im wyżej, tym pogoda jest bardziej zmienna i nieprzewidywalna. Przekonało się o tym co najmniej kilkunastu turystów, którzy spacerowali po Tatrach.

13 interwencji TOPR w czasie weekendu

Pierwszy wakacyjny weekend był pracowity dla grupy TOPR. Tatrzańscy ratownicy pomagali kilkunastu turystom, którzy z różnych powodów mieli trudności na szlakach.

Pogoda w Tatrach oraz w innych pasmach górskich (m.in. w Bieszczadach) nie była najlepsza. Wysoko w górach padał deszcz i unosiła się mgła, która utrudniała widoczność - informacje o panujących warunkach były dostępne w sieci. Mimo tego wielu turystów ruszyło na podbój górskich terenów.

TOPR interweniował 13 razy podczas pierwszego letniego weekendu. Do poważnego zdarzenia doszło m.in. w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - tam turystka doznała urazu nogi. Musiała zostać sprowadzona najpierw na Wodogrzmoty Mickiewicza, skąd przetransportowano ją do karetki pogotowia.

Z kolei pod Rysami inna kobieta doznała urazu głowy. Potknęła się i upadła na kamienie. Ratownicy TOPR wyruszyli w trudnych warunkach w góry, aby sprowadzić ranną na Wodogrzmoty. Na innym szlaku pomiędzy Waksmundzką Równią a Halą Gąsienicową pomocy potrzebowała inna turystka. 

Ratownicy zakończyli pracowity weekend dopiero w niedzielę, uprzednio pomagając turystom ze Schroniska w Morskim Oku oraz Hali Ornak. Z Doliny Pięciu Stawów Polskich śmigłowcem przetransportowano turystów z urazami kończyn dolnych.

Uwaga na śnieg i burze

TOPR ostrzega, że na szlaku na Rysy, Wrota Chałubińskiego, Mięguszowiecką Przełęcz Pod Chłopkiem, oraz na szlakach prowadzących na Orlą Perć ciągle zalegają płaty śniegu. 

W innych europejskich pasmach i łańcuchach górskich (np. w Alpach) na dużych wysokościach również zalega sporo śniegu.

Każdorazowo wybierając się w góry, należy sprawdzić pogodę, a zwłaszcza prognozy dotyczące burz. W lecie występują one często i mogą być śmiercionośne. Podczas weekendu pod Rysami utknął turysta, który znalazł się tam w czasie burzy. Interweniowali słowaccy ratownicy. Jeden z nich został porażony piorunem.

W upalne dni trzeba pamiętać, że na szlaku można spotkać też jadowitą żmiję zygzakowatą.

Na Śnieżce stanęło gigantyczne ogrodzenie. Ma powstrzymać turystówPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas