Na dole upał, a w górach śnieg. TOPR miał pracowity weekend
Podczas weekendu w wielu pasmach górskich w Polsce panowały niesprzyjające warunki. Szczególnie trudno było w Tatrach, o czym przekonali się turyści oraz udzielający pomocy ratownicy z TOPR-u.
Upał zachęca do brania kąpieli w rzekach, jeziorach i morzu. W okresie letnim nie brakuje też fanów turystyki górskiej. Jednak im wyżej, tym pogoda jest bardziej zmienna i nieprzewidywalna. Przekonało się o tym co najmniej kilkunastu turystów, którzy spacerowali po Tatrach.
13 interwencji TOPR w czasie weekendu
Pierwszy wakacyjny weekend był pracowity dla grupy TOPR. Tatrzańscy ratownicy pomagali kilkunastu turystom, którzy z różnych powodów mieli trudności na szlakach.
Pogoda w Tatrach oraz w innych pasmach górskich (m.in. w Bieszczadach) nie była najlepsza. Wysoko w górach padał deszcz i unosiła się mgła, która utrudniała widoczność - informacje o panujących warunkach były dostępne w sieci. Mimo tego wielu turystów ruszyło na podbój górskich terenów.
TOPR interweniował 13 razy podczas pierwszego letniego weekendu. Do poważnego zdarzenia doszło m.in. w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - tam turystka doznała urazu nogi. Musiała zostać sprowadzona najpierw na Wodogrzmoty Mickiewicza, skąd przetransportowano ją do karetki pogotowia.
Z kolei pod Rysami inna kobieta doznała urazu głowy. Potknęła się i upadła na kamienie. Ratownicy TOPR wyruszyli w trudnych warunkach w góry, aby sprowadzić ranną na Wodogrzmoty. Na innym szlaku pomiędzy Waksmundzką Równią a Halą Gąsienicową pomocy potrzebowała inna turystka.
Ratownicy zakończyli pracowity weekend dopiero w niedzielę, uprzednio pomagając turystom ze Schroniska w Morskim Oku oraz Hali Ornak. Z Doliny Pięciu Stawów Polskich śmigłowcem przetransportowano turystów z urazami kończyn dolnych.
Uwaga na śnieg i burze
TOPR ostrzega, że na szlaku na Rysy, Wrota Chałubińskiego, Mięguszowiecką Przełęcz Pod Chłopkiem, oraz na szlakach prowadzących na Orlą Perć ciągle zalegają płaty śniegu.
W innych europejskich pasmach i łańcuchach górskich (np. w Alpach) na dużych wysokościach również zalega sporo śniegu.
Każdorazowo wybierając się w góry, należy sprawdzić pogodę, a zwłaszcza prognozy dotyczące burz. W lecie występują one często i mogą być śmiercionośne. Podczas weekendu pod Rysami utknął turysta, który znalazł się tam w czasie burzy. Interweniowali słowaccy ratownicy. Jeden z nich został porażony piorunem.
W upalne dni trzeba pamiętać, że na szlaku można spotkać też jadowitą żmiję zygzakowatą.