Mucha zainfekowana grzybem zombie. Najlepsze zdjęcie 2022 roku
Mateusz Zajega
Redakcja czasopisma naukowego „BMC Ecology and Evolution” ogłosiła zwycięzcę tegorocznego konkursu na najlepszą przyrodniczą fotografię. Został nim Roberto García-Roa, którego zdjęcie przedstawiające muchę zainfekowaną grzybem zombie zyskało największe uznanie jury. Poznaliśmy również laureatów czterech kategorii.
Podczas wyprawy do peruwiańskiej dżungli Tambopata biolog Roberto García-Roa uchwycił doprawdy niepokojący obraz przedstawiający owocnik pasożytniczego grzyba wydobywający się z ciała muchy - właśnie ta fotografia została wybrana najlepszą tegorocznego konkursu "BMC Ecology and Evolution 2022".
- Obraz przedstawia podbój, który został ukształtowany przez tysiące lat ewolucji. Zarodniki tak zwanego grzyba "zombie" przeniknęły do egzoszkieletu i umysłu muchy, zmuszając ją do migracji do lokalizacji, która jest bardziej korzystna dla rozwoju grzyba. Owocniki wyrosły z ciała muchy i zostaną wyrzucone, aby zarazić więcej ofiar - powiedział zwycięzca.
- Uderzający wizerunek Roberto García-Roa jest jak coś z science fiction. Obrazuje zarówno życie, jak i śmierć jednocześnie, ponieważ śmierć muchy daje życie grzybowi - stwierdziła Christy Anna Hipsley, członkini rady redakcyjnej "BMC Ecology and Evolution".
Rozstrzygnięto również wyniki konkursu w czterech kategoriach: "Relacje w naturze", "Zagrożona bioróżnorodność", "Życie z bliska" oraz "Badania w akcji". Każda praca pokazywała niezwykłą przyrodę oraz potrzeby ochrony jej przed działalnością człowieka.
Kategorię "Relacje w naturze" wygrał Alwin Hardenbol, którego wyróżniona fotografia przedstawia jemiołuszkę kosztującą sfermentowane owoce jarzębiny.
W kategorii "Zagrożona bioróżnorodność" najlepsza okazała się Samantha Kreling, która uwieczniła słonie afrykański szukające w trakcie suszy ochrony przed słońcem pod baobabem.
Kategorię "Życie z bliska" zwyciężył Brandon André Güell, którego zdjęcie pokazuje zarodki żab drzewnych rozwijające się w jajeczkach.
Natomiast w kategorii "Badania w akcji" wygrał Jeferson Ribeiro Amaral z fotografią ukazującą naukowców w trakcie badań terenowych w Brazylii.
Zobacz także: