Mucha zainfekowana grzybem zombie. Najlepsze zdjęcie 2022 roku

Redakcja czasopisma naukowego „BMC Ecology and Evolution” ogłosiła zwycięzcę tegorocznego konkursu na najlepszą przyrodniczą fotografię. Został nim Roberto García-Roa, którego zdjęcie przedstawiające muchę zainfekowaną grzybem zombie zyskało największe uznanie jury. Poznaliśmy również laureatów czterech kategorii.

Zwycięska fotografia "BMC Ecology and Evolution 2022"
Zwycięska fotografia "BMC Ecology and Evolution 2022" Roberto García-Roamateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Podczas wyprawy do peruwiańskiej dżungli Tambopata biolog Roberto García-Roa uchwycił doprawdy niepokojący obraz przedstawiający owocnik pasożytniczego grzyba wydobywający się z ciała muchy - właśnie ta fotografia została wybrana najlepszą tegorocznego konkursu "BMC Ecology and Evolution 2022".

- Obraz przedstawia podbój, który został ukształtowany przez tysiące lat ewolucji. Zarodniki tak zwanego grzyba "zombie" przeniknęły do egzoszkieletu i umysłu muchy, zmuszając ją do migracji do lokalizacji, która jest bardziej korzystna dla rozwoju grzyba. Owocniki wyrosły z ciała muchy i zostaną wyrzucone, aby zarazić więcej ofiar - powiedział zwycięzca.

- Uderzający wizerunek Roberto García-Roa jest jak coś z science fiction. Obrazuje zarówno życie, jak i śmierć jednocześnie, ponieważ śmierć muchy daje życie grzybowi - stwierdziła Christy Anna Hipsley, członkini rady redakcyjnej "BMC Ecology and Evolution".

"Relacje w naturze"
"Relacje w naturze"Alwin Hardenbolmateriały prasowe

Rozstrzygnięto również wyniki konkursu w czterech kategoriach: "Relacje w naturze", "Zagrożona bioróżnorodność", "Życie z bliska" oraz "Badania w akcji". Każda praca pokazywała niezwykłą przyrodę oraz potrzeby ochrony jej przed działalnością człowieka.

Kategorię "Relacje w naturze" wygrał Alwin Hardenbol, którego wyróżniona fotografia przedstawia jemiołuszkę kosztującą sfermentowane owoce jarzębiny.

"Zagrożona bioróżnorodność"
"Zagrożona bioróżnorodność"Samantha Krelingmateriały prasowe

W kategorii "Zagrożona bioróżnorodność" najlepsza okazała się Samantha Kreling, która uwieczniła słonie afrykański szukające w trakcie suszy ochrony przed słońcem pod baobabem.

Kategorię "Życie z bliska" zwyciężył Brandon André Güell, którego zdjęcie pokazuje zarodki żab drzewnych rozwijające się w jajeczkach.

"Życie z bliska"
"Życie z bliska"Brandon André Güellmateriały prasowe

Natomiast w kategorii "Badania w akcji" wygrał Jeferson Ribeiro Amaral z fotografią ukazującą naukowców w trakcie badań terenowych w Brazylii.

"Badania w akcji"
"Badania w akcji"Jeferson Ribeiro Amaralmateriały prasowe

Zobacz także:

Przemysław Białkowski podcast: OdraSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas