Mrówki dają mleko. Naukowcy są w szoku. Czy w takim razie mrówki są ssakami?

Magdalena Mateja-Furmanik

"To naprawdę zaskakujące, że nikt wcześniej tego nie zauważył" - stwierdziła Patrizia d'Ettorre, etolożka z Uniwersytetu Sorbonne Paris North we Francji. Najświeższe badania ujawniły, że poczwarki produkują bogaty w składniki odżywcze płyn, który jest spożywany zarówno przez dorosłych, jak i larwy. Wcześniej były uważane za bezużyteczne ponieważ są zupełnie nieruchome. Niektóre gatunki przędą wokół siebie kokon, nie jedzą i są po prostu przemieszczane przez robotnice, więc uważano, że nic nie wnoszą do społeczeństwa mrówek. Okazuje się jednak, że to nie jest prawda.

Poczwarki mrówek były uważane za bezużyteczne w społeczności mrówek. Teraz wiemy, że tak nie jest
Poczwarki mrówek były uważane za bezużyteczne w społeczności mrówek. Teraz wiemy, że tak nie jestOzkan Bilgin/Anadolu Agency/Getty ImagesGetty Images

Odkrycia dokonano przy okazji obserwacji mrówek z gatunku Ooceraea biroi. Mrówki trzymano w izolacji na różnych etapach cyklu życiowego, aby zbadać, co sprawia, że ich kolonie są tak zintegrowane. Obserwując odizolowane poczwarki, badacze byli zaskoczeni, widząc kropelki płynu pojawiające się na końcówkach ich odwłoków. Gdy płyn ten się nagromadził, poczwarki tonęły w nim, ale przeżywały, gdy go usuwano.

Dzięki wstrzyknięciu niebieskiego barwnika w ciała poczwarek, naukowcy mogli dowiedzieć się do czego mrówki wykorzystują tajemniczy, mlekopodobny płyn. Okazało się, że dorosłe mrówki piją go, a także pomagają w tym swoim larwom.

Czy mrówki to ssaki?

Naukowcy donoszą, że nowo wyklute larwy zależą od tego płynu w taki sam sposób jak noworodki ssaków zależą od mleka matki. Jeśli dorosłe mrówki i larwy nie spożywają tego "mleka", gromadzi się i staje się zanieczyszczony grzybami, co prowadzi do śmierci poczwarki.

Wydzielanie mlekopodobnego płynu nie oznacza, że mrówki są ssakami. Określenie "mleko" jest pewną metaforą - płyn wydzielany przez mrówki ma inny skład niż mleko ssaków. Ponadto w przypadku ssaków to samica posiada gruczoły mlekowe, którymi karmi młode. W przypadku mrówek, potomstwo samo wydziela płyn, którym karmią się też dorosłe osobniki.   

Źródło: nature.com

Dominika Tarczyńska o ekologiiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas