Mniej pingwinów i bocianów. Coś mocno wpływa na rozmnażanie ptaków

Naukowcy udowodnili wpływ zmian klimatu na rozmnażanie ptaków. Wykazano ogólny spadek nowych urodzeń w dużych ptaków oraz wzrost u niektórych mniejszych przedstawicieli.

Naukowcy apelują o pomaganie ptakom w czasie dużych upałów
Naukowcy apelują o pomaganie ptakom w czasie dużych upałówArtur WidakGetty Images

Według najnowszego badania rozród ptaków diametralnie zmienił się ciągu ostatnich 50 lat. Zmiany dotyczą mniejszej oraz większej liczby urodzeń potomstwa w zależności od wielkości i miejsca życia.

Obliczono, że u ptaków wędrownych i dużych zmniejszyła się liczba urodzeń. Z kolei ptaki osiadłe i mniejsze, rodzą częściej. Powodem zmiany okresu i jakości rozmnażania ptaków jest m.in. globalne ocieplenie. Pod wpływem wyższych temperatur wiele gatunków ptaków zaczęło rozmnażać się wcześniej niż w przeszłości.

Zmiany klimatu wpływają na rozmnażanie ptaków

Grupa badaczy stwierdziła, że gatunki wędrowne mogą mieć trudności z przystosowaniem się do szybko zmieniającego się klimatu na obszarach rozrodu i tam, gdzie zimują. Duże ptaki mogą mieć problemy z adaptacją do zmieniających się warunków klimatycznych, ponieważ mają tendencję do "wolniejszego tempa życia" - informują autorzy opracowania "The effect of climate change on avian offspring production: A global meta-analysis". Dodatkowo duże ptaki  mają potomstwo tylko raz w roku.

Mniejsze i osiadłe gatunki ptaków rodzą się z kolei częściej, co wskazuje, że mogą odnieść korzyści z ocieplenia klimatu. Nie jest to jednak tendencja jednakowa dla wszystkich gatunków, ponieważ w naturze zawsze zdarzają się wyjątki. 

Globalny trend rozpoznano na podstawie obserwacji 104 gatunków ptaków. Analizowano okres od 1970 do 2019 r. W tym czasie globalne temperatury wzrosły o ok. 1 stopień Celsjusza. 

Błotniak łąkowyArterra/Universal Images GroupGetty Images

Mniej dużych ptaków

Mniejsza liczba potomstwa pojawiła się m.in. u pingwinów, sępów brodatych, bociana białego, czy błotniaka łąkowego. Więcej pisklaków rodzą z kolei mniejsze gatunki, takie jak trzcinniczek, chwostka jasnowąsa oraz bursztynka

TrzcinniczekPiotr KamionkaEast News

Naukowcy są zaskoczeni ogromną zmiennością w rozmnażaniu różnych gatunków. Profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Wrocławskim Lucyna Hałupka, stwierdziła, że „nie spodziewano się tak dużej zmienności u ptaków w świetle zmian klimatu”.Prof. Hałupka ostrzega, że liczba ptaków “pokrzywdzonych” przez skutki globalnego ocieplenia może wzrosnąć.

Naukowcy apelują o pomaganie ptakom w czasie dużych upałów. Można udostępniać im krzewy i drzewa, w których mogą schować się przed słońcem. Kluczowe dla wielu ptaków będzie chłodniejsze środowisko.

Żurawie wiosnąPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas