Leśnicy pogodzą się z aktywistami? Deklarują otwarty dialog i mniej wycinek

Leśnikom i działaczom społecznym udało się już osiągnąć częściowe porozumienie ws. ograniczenia wycinek i lasów istotnych społecznie dla Polaków. Pomorscy leśnicy poinformowali, że Lasy Państwowe są otwarte na konstruktywny dialog, a także wycofują się ze wszystkich pozwów skierowanych w przeszłości przeciwko osobom, które krytycznie wypowiadały się na temat ich działalności.

Leśnicy deklarują otwarty dialog i poszukiwanie rozwiązań korzystnych dla społeczeństwa i środowiska
Leśnicy deklarują otwarty dialog i poszukiwanie rozwiązań korzystnych dla społeczeństwa i środowiskaWojciech Strozyk/East News

"W najbliższych tygodniach Lasy Państwowe przedstawią gotowe koncepcje. Przystępujemy do pracy, żeby - jako gospodarze zespołów - sprostać ambitnym planom i terminom, jakie przed nami stoją" - mówił niedawno Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Za tą zapowiedzią podąża między innymi Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, która zapowiedziała, że również liczy na otwarty dialog z działaczami społecznymi. RDLP poinformowała również, że w niektórych lasach na Pomorzu wycinki zostaną zredukowane do minimum.

Leśnicy chcą dogadać się ze stroną społeczną

Lasy Państwowe zapowiadają zmiany w zakresie dyskursu ze stroną społeczną. Na początek RDLP w Gdańsku wycofała się ze wszystkich pozwów skierowanych w przeszłości przeciwko osobom, które krytycznie wypowiadały się na temat działalności Lasów Państwowych.

"Uważamy, że sąd nie jest właściwym miejscem na rozstrzyganie debaty dotyczącej funkcjonowania Lasów Państwowych" - poinformowali pomorscy leśnicy.

Następnie RDLP w Gdańsku zadeklarowała chęć współpracy i prowadzenia otwartego dialogu, którego celem ma być znalezienie rozwiązań korzystnych zarówno dla społeczeństwa, jak i środowiska.

Porozumienie w celu ochrony lasów

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, rozpoczynamy nowy etap współpracy z lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi. Zapraszamy do aktywnego udziału w procesie konsultacji społecznych, które będą miały istotny wpływ na przyszłość naszych lasów" - czytamy w oświadczeniu Lasów Państwowych.

Debaty na temat przyszłości polskich lasów i zmniejszenia skali wycinek odbywają się w ramach "narady o lasach". W dyskusjach uczestniczą: resort klimatu, przyrodnicy, Lasy Państwowe i branża drzewna.

W następstwie rozmów zainteresowanych stron ma powstać nowy plan zarządzania lasami i wyznaczenie terenów wolnych od wycinek.

Resort klimatu wydłużył niedawno moratorium na wycinkę najcenniejszych lasów Polski do 30 września 2024 roku. W pierwszej wersji zakaz wycinek na 10 kluczowych obszarach miał obowiązywać do czerwca.

Dzikie gęsi zmieniły się w miejskie. Zaczęły lgnąć do ludziPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas