​Lasy tropikalne mogą się zregenerować zaledwie w 20 lat. Wystarczy im nie przeszkadzać

Naturalny wzrost lasów daje znacznie lepsze efekty niż ich plantacje - wynika z badania opublikowanego w "Science".

Lasy tropikalne poradzą sobie same - musimy im tylko nie przeszkadzać
Lasy tropikalne poradzą sobie same - musimy im tylko nie przeszkadzaćpixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Najnowsze badanie sugeruje, że lasy tropikalne mogą się "odbić" niezwykle szybko. "Wtórne lasy są jak nastolatkowie" - powiedział cytowany przez "The Guardian" prowadzący badanie Lourens Poorter. "Pochłaniają węgiel jak szalone i opróżniają ci lodówkę" - dodaje cytowany przez "The Guardian" naukowiec.

Międzynarodowa grupa badaczy wykazała, że lasy tropikalne mogą prawie całkowicie odrodzić się w ciągu 20 lat, jeżeli tylko nie dojdzie do ingerencji ludzkiej. Wynika to z wielowymiarowego mechanizmu, w którym stara flora i fauna leśna pomaga rosnąć nowej. To naturalny proces, nazywany "wtórną sukcesją".

Zdaniem naukowców, to badanie może odegrać ważną rolę w zwalczaniu skutków zmian klimatu i pokazać, co należy robić w dalszej kolejności. Jednocześnie sugeruje się, że nie jest za późno, aby naprawić nawet część szkód, spowodowanych przez ludzkość w ciągu ostatnich kilku dekad.

"To dobra wiadomość, ponieważ wnioskiem jest to, że 20 lat, to realistyczny czas, który mogę sobie wyobrazić ja, moja córka, czy politycy" - powiedział naukowiec z holenderskiego Uniwersytetu Wageningen.

Naturalna regeneracja jest często pomijana, na rzecz plantacji drzew, jednak zdaniem Poortera, pozostawienie rzeczy naturze daje lepsze efekty.

Ponad 90 badaczy sprawdziło, jak odrasta las tropikalny. Pod lupę wzięto badania z trzech kontynentów, 77 miejsc i 2,2 tys. obszarów leśnych z Ameryk i Zachodniej Afryki. Naukowcy stworzyli listę 12 kryteriów dla gleby, funkcjonowania roślin, struktury ekosystemów i bioróżnorodności. Następnie stworzyli modele dla tych danych. Bez tego musieliby czekać 100 lat na wyniki.

Amazonia, jako las tropikalny, może odnowić się sama. Wystarczy jej w tym nie przeszkadzać, ani nie sadzić drzew
Amazonia, jako las tropikalny, może odnowić się sama. Wystarczy jej w tym nie przeszkadzać, ani nie sadzić drzewFlorence GOISNARDAFP

Naukowcy w szczególności sprawdzali co stanie się z lasem tropikalnym, który był zamieniony na grunty rolne, a następnie był opuszczony po kilku sezonach. Okazało się, że starsze tereny, zwłaszcza te z żyzną ziemią, pozostałością drzew lub nasionami, może stworzyć nowy ekosystem dla odbudowy lasu.

Według różnych szacunków ziemia potrzebuje 10 lat na odnowę, rośliny i bioróżnorodność zwierząt potrzebują 60 lat, a biomasa nawet 120 lat.

Jednak w przypadku lasów tropikalnych, 78 proc. ich odbudowy może się zdarzyć w ciągu nawet 20 lat. "To niesamowicie szybko" - mówi Poorter.

Zdaniem naukowców to pokazuje, że wystarczy po prostu dać lasom naturalnie odrosnąć. Bliskim dla nas przykładem może być pożar w Biebrzy. Rok po nim dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego ocenił, że straty są mniejsze, niż przypuszczano. W kwietniu 2020 r. spłonęło 5,5 tys. ha parku i jego otuliny. Po trwających rok badaniach okazało się, że największe szkody były wśród drobnej zwierzyny, która nie zdołała stamtąd uciec.

"Zwierzostan": PseudohodowlePOLSAT GO
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas