Amazonia emituje już więcej CO2 niż pochłania

Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie "Nature" lasy deszczowe Amazonii produkują więcej dwutlenku węgla, niż pochłaniają. Mimo że ten największy las tropikalny na świecie absorbuje pół miliarda ton CO2, pożary, które tam płoną, emitują trzy razy tyle.

Pożar Amazonii.
Pożar Amazonii.CARL DE SOUZAAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

O ile wcześniej Amazonia absorbowała emisje powodujące zmianę klimatu, to teraz już przyczynia się do jej przyspieszenia.

Większość emisji pochodzących z regionu nazywanego "płucami Ziemi" jest spowodowana przez pożary lasów, a duża część z nich jest wywoływana, żeby oczyścić teren pod pastwiska dla krów i pod uprawy soi. Jednak nawet bez tego, wyższe temperatury i susza oznaczają, ze południowo-wschodnia Amazonia stała się źródłem emisji CO2, a nie jej pochłaniaczem.

Niepokojące informacje

Rosnące na świecie drzewa i inne rośliny pochłonęły ćwierć wszystkich emisji wynikających ze spalania paliw kopalnych od 1960 r. Amazonia pełniła w tym procesie kluczową rolę, jako największy las tropikalny na planecie. Naukowcy podkreślają, że utrata tej zdolności przez Amazonię jest sygnałem, że emisje muszą być redukowane pilniej niż kiedykolwiek.

"Pierwszą bardzo złą wiadomością jest to, że pożar lasu produkuje trzy razy więcej dwutlenku węgla, niż las jest w stanie absorbować. Druga zła wiadomość jest taka, że w miejscach, gdzie wylesianie wynosi 30 proc. bądź więcej, emisje dwutlenku węgla są 10 razy wyższe niż tam, gdzie wylesianie wynosi 20 proc. bądź mniej" - stwierdziła Luciana Gatti z brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE).

Mniej drzew to mniej deszczu i wyższe temperatury, co pogłębia susze. Susza natomiast zwiększa liczbę pożarów. W ten sposób tworzy się błędne i destrukcyjne koło.

W zeszłym miesiącu Amazonia zanotowała najwięcej pożarów od 14 lat, porównując to z tym samym miesiącem w poprzednich latach. Według INPE było ich w ubiegłym miesiącu aż 2308.

Badacze uważają, że samo tylko zniszczenie Amazonii mogłoby podnieść globalną temperaturę o 1,5 st. Celsjusza.

Źródło: The Guardian, Zielona Interia

mcz

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas