Ktoś chciał zrobić na złość bobrom. Na szczęście mają obrońców
Bobry to niezwykle pożyteczne i nieszkodliwe zwierzęta. Mimo tego w Polsce dochodzi do niszczenia ich pracy i siedlisk. Mieszkańcy Pszczyny naprawiają szkody wyrządzone przez człowieka i ratują bobry.
Niedawno organizacja "Pszczyna Miasto Zielone" poinformowała, że w Dolinie Dokawy pod Pszczyną doszło do zniszczenia tamy zrobionej przez bobry. Według członków organizacji ktoś regularnie próbuje zaszkodzić zwierzętom, rozrzucając wkoło szkło i wapno oraz niszczy ich pracę. Mieszkańcy Pszczyny zaangażowani w ochronę przyrody zareagowali na to i zorganizowali społeczną akcję odbudowy tamy. Niedaleko tego miejsca znajdują się obszary ochrony Natura 2000, np. Dolina Górnej Wisły.
“Akcja społeczna odbudowy nielegalnie zniszczonej tamy bobrowej na Dokawie pod Pszczyną jest odpowiedzią na zniszczenie tamy, oraz rozsypywanie wapna i śmieci (w tym rozbitego szkła) na terenie wokół tamy, gdzie bobry mają swoje miejsca żerowiskowe, w cieku żyją ryby, gatunki chronione jak wydry, jest to miejsce życia zimorodków i mnóstwa innych stworzeń" - pisali mieszkańcy Pszczyny, którzy posprzątali po innych i zorganizowali akcję ochrony tego miejsca.
Bobry są pod częściową ochroną
Bobry znajdujące się na terenach chronionych, np. tych objętych programem Natura 2000, są także otoczone ochroną. Jednym z takich obszarów są Uroczyska Puszczy Drawskiej, gdzie żyje ok. 100 bobrów, ale takich miejsc jest w kraju więcej. Stan prawny bobra europejskiego w Polsce regulują zarówno przepisy unijne (konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk), jak i również krajowe. Bóbr w Polsce podlega częściowej ochronie gatunkowej. Nie wolno niszczyć tam, żerowisk oraz krzywdzić tych zwierząt.
Bóbr jest uważany za największego gryzonia występującego w Eurazji. Bobry jako nieliczne gatunki przekształcają środowisko, aby realizować swoje potrzeby. Zwierzęta te są znane z budowania żeremi i tam. Pozostawiają po sobie charakterystycznie zgryzione drzewa.