Kazachstan: Populacja rzadkiej antylopy ponad dwa razy większa niż w 2019 r.
Jeszcze 6 lat temu były na skraju wyginięcia. Dzisiaj populacja suhaków stepowych to ponad 800 tys. osobników.
Wzrost społeczności stwierdzono dzięki obserwacjom lotniczym. Zdaniem naukowców, liczba suhaków w ciągu trzech lat wzrosła z 334 tys. do 842 tys. W oświadczeniu kazachskie ministerstwo ekologii napisało, że rozrost "wskazuje na skuteczność działań chroniących ten gatunek, oraz walkę z kłusownikami".
Kazachskie stepy są domem dla większości światowej populacji suhaków. Mniejsze stada są w rosyjskiej Kałmucji oraz Mongolii.
Agencja AFP przypomina, że w 2015 r. około 200 tys. antylop, czyli ponad połowa wszystkich suhaków na świecie, padła z powodu bakterii nosowej, która rozprzestrzeniała się w wyjątkowo ciepłych i wilgotnych warunkach.
Obserwacje w 2019 r. potwierdziły, że stada suhaków odradzają się. Rok temu, z powodu pandemii, nie przeprowadzono lotów.
Zobacz również:
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała suhaki stepowe za jedne z pięciu zagrożonych wyginięciem gatunków antylop.
Jednym z zagrożeń dla tych zwierząt są kłusownicy, którzy polują na nie z powodu ich rogów. Te są cenione w tradycyjnej medycynie chińskiej.
Po tym jak w 2019 r. kłusownicy zabili dwóch strażników parków, kazachskie władze obiecały rozwiązać ten problem.
Na początku maja ministerstwo ekologii poinformowało, że około 350 samic suhaka stepowego zginęło po tym, jak w stado uderzył piorun. Stało się to podczas sezonu wycielania, czyli rodzenia się, młodych.