Jeżowe zatrzęsienie w ośrodkach. Jak odpowiedzialnie pomagać jeżom?

Jeże właśnie teraz masowo trafiają do ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt. Zwierzęta są przyjmowane do lecznic z różnych względów, ale bywa, że z powodu nadgorliwości, z natury są zabierane także zdrowe zwierzęta.

Reagujmy gdy widzimy jeża za dnia, w słabej kondycji, z zapadniętymi bokami, widocznymi ranami.
Reagujmy gdy widzimy jeża za dnia, w słabej kondycji, z zapadniętymi bokami, widocznymi ranami. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

To właśnie teraz możemy spotkać największą liczbę jeży. Szykują się do zimy, szukają aktywnie pożywienia i schronienia na dłuższy okres. Zwierzęta mogą być jednak w różnym stanie - wokół nas znajduje się wiele zdrowych jeży, których nie wolno niepokoić. Są jednak także i takie, które wymagają pomocy. Właśnie dlatego ośrodki przyjmujące dzikie zwierzęta pękają w szwach właśnie z powodu przyjęć jeżowych pacjentów.

Jeże w ośrodkach rehabilitacji

Jeże trafiają do ośrodków rehabilitacji zwierząt z różnych powodów, najczęściej jednak cierpią w wyniku odniesionych ran, obecności pasożytów (pcheł lub kleszczy) lub świerzbowca. Wielkim problemem jest także wystawianie pułapek i trutek - umierają od nich liczne zwierzęta, także jeże. Trzeba pamiętać też, że w stercie liści może ukrywać się niejeden jeż.

Samotne młode lub zbyt lekkie jeże zostaną w ośrodkach do wiosny, ponieważ ich waga jest zbyt niska, aby mogły przetrwać zimę.

Rehabilitacja chorych lub rannych dzikich zwierząt i późniejsze wypuszczanie ich na wolność są kluczowe dla zachowania gatunków i ekosystemów. Uważa się, że rehabilitowanie zwierząt może zwiększyć dobrostan poszczególnych gatunków zwierząt i pozwala zarządzać zagrożonymi gatunkami.

Co zrobić, gdy znajdziemy jeża?

Najczęściej zdarza się, że ludzie zwracają uwagę na jeża, który się nie porusza. Leżący lub stojący w miejscu jeż nie musi być jednak chory. Kiedy warto pomagać? Najpierw należy poświęcić chwilę na obserwację zwierzęcia. Jeżeli nie ma widocznych ran czy oznak choroby, ale nadal mamy wątpliwości dotyczące jego stanu, warto zrobić zdjęcie lub nagrać krótki film i wysłać do ośrodka, zajmującego się dzikimi zwierzętami. Otrzymamy fachową opinię. Może to być typowo jeżowa klinika lub inny ośrodek (namiary znajdziemy w sieci, najłatwiej na Facebooku).

Reagujmy gdy widzimy jeża za dnia, w słabej kondycji, z zapadniętymi bokami, widocznymi ranami.
Dziki Projekt

"W obecnym okresie wiele jeży może zostać zabranych ze środowiska niepotrzebnie. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję, by zainterweniować skontaktuj się ze specjalistami, prześlij film lub zdjęcie i porozmawiaj z nimi, by upewnić się, czy Twoja pomoc jest potrzebna" - informuje Ośrodek Rehabilitacji "Mysikrólik" Na Pomoc Dzikim Zwierzętom.

Jeże muszą przed zimą zgromadzić wystarczające zapasy tłuszczu, aby przetrwać hibernację. Za wagę graniczną uważa się 450-600 g.

Jak pomagać jeżom w zimie?Program Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas