Róża w ogrodzie pięknie zakwitnie i będzie miała dużo kwiatów
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Róże to popularne kwiaty zachwycające delikatnością i urokiem. Za odpowiednią pielęgnację odwdzięczają się obfitym i długim kwitnieniem. Słyną z dużych wymagań, jednak czy faktycznie ich uprawa jest aż tak trudna? Przekonaj się, co trzeba zrobić, aby róże w twoim ogrodzie wyglądały naprawdę zjawiskowo.
Spis treści:
Kiedy sadzić róże w ogrodzie?
Duży wpływ na wygląd róż mają nie tylko odpowiedni rodzaj gleby, pH podłoża i nasłonecznienie. Istotny jest również moment wsadzenia ich do ziemi. Rośliny zakupione w sadzonkach można wkopywać do gruntu w zasadzie przez cały okres wegetacyjny, czyli od ostatnich przymrozków wiosennych do pierwszych przymrozków jesiennych. Dzięki odpowiednio rozbudowanemu systemowi korzeniowemu takie róże dobrze poradzą sobie niezależnie od daty umieszczenia w podłożu.
Nieco więcej ostrożności trzeba zachować przy wkopywaniu roślin z gołym korzeniem. Po włożeniu do gleby muszą mieć one odpowiednią ilość czasu. Jest on potrzebny na rozrost części znajdującej się pod ziemią, odpowiadającej za pobieranie substancji odżywczych. Za najlepszy okres na sadzenie takich róż uznaje się drugą połowę października. Wówczas roślina ma wystarczająco dużo dni przed nadejściem zimna na rozwinięcie systemu korzeniowego. Dopuszcza się też sadzenie róż wiosną, najlepiej od połowy marca do końca kwietnia.
Co wysypać pod róże? Najlepsza ściółka
Popularnym sposobem na wspomaganie wzrostu i kwitnienia róż jest ściółkowanie. Pozwala ono uniknąć rozwoju chwastów, a także zmniejszyć parowanie wilgoci z gleby i wzbogacić podłoże o cenne substancje odżywcze. Zapewnia więc z jednej strony możliwość rzadszego podlewania, a z drugiej — gwarantuje zasilenie ziemi w próchnicę.
Przy uprawie róż należy zwrócić szczególną uwagę na specyfikę ściółki. Nie każdy materiał spełni odpowiednio swoją funkcję. Odradza się wykorzystywanie świeżej kory, która może przynosić efekt odwrotny do zamierzonego. Alternatywą dla mokrego materiału uzyskanego po okorowaniu drzew są samodzielnie przygotowane mieszanki składające się z opadłych liści, skoszonej trawy, kompostu czy obornika.
Sposób na dużo kwiatów i piękne róże. Podlewanie, nawożenie, ogławanie
Wybór właściwej daty zasadzenia oraz bogata ściółka mają duże znaczenie w uprawie róż, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji nie uda się w pełni wykorzystać potencjału tych kwiatów. Największe znaczenie ma regularne i umiejętne podlewanie. Ważne, aby podłoże nie było ani za suche, ani za mokre. Nawadnianie zaleca się przeprowadzać z użyciem bogatej w minerały deszczówki. Należy po nią sięgać rzadko, ale dość obficie.
Warto zadbać też o prawidłowe nawożenie, które zaleca się przeprowadzać na wiosnę i latem. Pierwsze dostarczenie składników odżywczych najlepiej zaplanować na przełom marca i kwietnia, a kolejne dwa — na koniec czerwca i połowę lipca. W zależności od własnych preferencji jako nawóz można wykorzystać albo profesjonalne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych, albo naturalne surowce, np. kompost lub biohumus.
Dużą uwagę w uprawie róż przykłada się też do tzw. ogławiania. Jest to zabieg polegający na przycinaniu wierzchołków pędów wraz z przekwitłymi kwiatami lub kwiatostanami. Ma on zmobilizować roślinę do ponownego zawiązania pąków kwiatowych.
Jeśli zadbasz o tych kilka ważnych kwestii, będziesz się cieszyć pięknymi kwiatami w ogrodzie. Spróbuj i oceń, czy ich uprawa jest rzeczywiście tak trudna, jak mówią.