Nie grab liści i zobacz, co się stanie. Zwierzęta i przyroda ci podziękują

Sterta liści w parku i w ogrodzie powinna zostać nietknięta. Przyrodnicy przypominają, aby nie usuwać i nie grabić gromadzących się w ogrodach i na ulicach liści. Liście są potrzebne zwierzętom i roślinom, a także nam.

Jeże zimują w liściach, ponieważ jest tam cieplej niż na zewnątrz
Jeże zimują w liściach, ponieważ jest tam cieplej niż na zewnątrz123RF/PICSEL

Liść to nie śmieć - mówią przyrodnicy i ostrzegają przed niepotrzebnym usuwaniem liści ze wspólnych i prywatnych przestrzeni. Liście to nie tylko naturalny kompost, ale i źródło życia wielu organizmów.

Schronienie dla zwierząt

Jesienne liście, które spadają z drzewa, mają swoje funkcje w środowisku. Jedną z naczelnych funkcji liści jest rola termoizolacyjna - mogą chronić rośliny i zwierzęta przed zamarzaniem. Np. żuki kopiące w ziemi tunele wykorzystują liście jako płaszcz ochronny. Żuki są w stanie ponadto zakopać w glebie setki kilogramów liści.

W stercie liści jest ciepło - z powodu procesu rozkładu materii w kupie liści podwyższa się temperatura. Korzystają z tego m.in. jeże, hibernujące się w kolorowych stertach. W gnijących liściach śpią też rozmaite płazy lub gady. Na liściach żerują też ptaki - pod liśćmi znajduje się ich pokarm, np. pędraki, czy larwy.

Stołówka i sypialnia

Z cennych funkcji liści skorzystają też latolistki cytrynki, które będą próbowały przezimować w opadłych liściach. "Wypalanie ich czy usuwanie zmniejsza szanse motyli na przetrwanie zimy. A są dzięki swojej strategii jednymi z pierwszych, które pojawiają się wiosną" - przypomina Karkonoski Park Narodowy.

Liście są niejako bankiem pierwiastków krążących w środowisku. Sterta liści jest też pożywieniem dla wielu organizmów żywych, co według przyrodników stanowi szansę na wyrównanie zachwianego poziomu różnorodności biologicznej. Leżące na ziemi liście pomagają ograniczać emisję pary wodnej i utrzymać prawidłową wilgotność gleby. 

Czy zostawiać liście w parku i w ogrodach? Przyrodnicy mówią jednoznacznie: "odpuśćmy sobie". Liście są ważne dla całego ekosystemu, w którym człowiek jest jednym z elementów, a nie kluczowym ogniwem. Spalanie liści doprowadzi do zabicia organizmów w nich bytujących, do środowiska uwalniane są również szkodliwe związki, powodujące smog i zanieczyszczenia powietrza. 

Kiedy powinniśmy zgrabić liście? Wtedy, gdy są one zainfekowane patogenami lub pokryte szkodnikami. Takie liście należy zbierać.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas