Inwazja parzydełkowców w Hiszpanii. Trzeba było zamknąć część plaż

Magdalena Mateja-Furmanik

Z perspektywy człowieka problemem mórz nie jest wyłącznie zanieczyszczenie wód, ale również obecność inwazyjnych gatunków. Jednym z nich jest żeglarz portugalski, który został wykryty na hiszpańskim wybrzeżu. Jego poparzenie może skończyć się śmiertelnie.

article cover
Agencja FORUM
Poparzenie żeglarzem portugalskim jest niezwykle bolesne. Reinhard Dirscherl/ullstein bild via Getty Images)Getty Images

Chociaż parzydełkowiec ten jest często mylony z meduzą, stanowi odrębny gatunek. Ciało żeglarza portugalskiego składa się z głównego pęcherza wypełnionego gazem (który działa jak pływak) oraz długich, przezroczystych macek, które opadają pod wodą i służą do łapania zdobyczy.

Hiszpania. Plaże opanowane przez parzydełkowce

Żeglarze portugalskie występują głównie w ciepłych wodach oceanicznych na całym świecie, w tym w rejonach Oceanu Atlantyckiego, Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego. Ich macki są uzbrojone w parzące komórki nazywane neumatocystami, które mogą wywołać bolesne ukłucia u ludzi i innych zwierząt, a nawet potencjalnie groźne reakcje alergiczne.

Parzydełkowce są piękne i interesujące pod względem biologicznym, jednak kontakt z nimi może być niebezpieczny. W przypadku kontaktu ze skórą należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawy są poważne lub się nasilają. Bez interwencji medycznej poparzenie może skończyć się nawet śmiercią.

Kontakt żeglarza portugalskiego z ludzką skórą może być bardzo niebezpieczny. W skrajnych przypadkach u człowieka może dojść nawet do śmierciHorst Sollinger / imageBROKER / ForumAgencja FORUM

Zamknięcie plaż

Inwazję żeglarzy portugalskich od ostatnich tygodni obserwuje się na hiszpańskim wybrzeżu. Najwięcej zidentyfikowano na północy Hiszpanii. Ponieważ kontakt z parzydełkowcami stanowi ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, wiele plaż w rejonie prowincji Gipuzkoa musiało zostać zamkniętych. Zwierzęta zostały również wykryte w Asturii, Kantabrii i Galicji.

Wody zagrożone obecnością żeglarza są patrolowane przez cały dzień przez specjalną łódź. Obecność parzydełkowców w zatoce sprawdzana jest co dwie godziny. Wykrycie nawet jednego osobnika skutkuje zamknięciem plaży i zakazem kąpieli. 

Hiszpania: Tajemnica najlepszej oliwy z oliwekDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas