Grzyby trujące podobne do jadalnych. Są niebezpieczne i mogą zabić
Oprac.: Tomasz Kromp
Pomimo tego, że szczyt sezonu grzybowego jeszcze przed nami, to już teraz Polacy tłumnie przemierzają lasy w poszukiwaniu borowików, podgrzybków czy kurek. Wato jednak pamiętać o tym, że niektóre okazy mogą być trujące. Sprawdź, które gatunki grzybów są najniebezpieczniejsze. Toksyny niektórych mogą nawet doprowadzić do śmierci.
Spis treści:
Zbieranie grzybów to ulubione zajęcie wielu Polaków. Jadalne odmiany smakują wyśmienicie – właśnie dlatego przyrządza się z nich różnego rodzaju przetwory, sosy czy zupy. Aby jednak nie doszło do fatalnej pomyłki skutkującej zatruciem, warto wiedzieć, jak wyglądają grzyby niejadalne. Niektóre z nich mogą do złudzenia przypominać okazy jadalne. Zatem dobrze jest znać ich budowę – dzięki temu można je łatwiej odróżnić. Trzeba pamiętać, że młode okazy mogą nie mieć jeszcze wykształconych charakterystycznych cech, które pozwolą je rozpoznać. Z tego względu warto skupiać się na zbiorach tylko dojrzałych grzybów.
Muchomor sromotnikowy – jeden z najniebezpieczniejszych grzybów
Silnie trującym gatunkiem grzyba jest muchomor sromotnikowy, zwany również zielonawym. Zatrucie nim wywołuje objawy maksymalnie po 24 godzinach. Są to przede wszystkim silne bóle brzucha i wymioty. Toksyny zawarte w muchomorze sromotnikowym niszczą narządy, takie jak nerki czy wątroba. W większości przypadków zjedzenie tego grzyba kończy się śmiercią, nawet pomimo szybkiego poddania się hospitalizacji.
Muchomor sromotnikowy może wyglądać podobnie do kani. Można je od siebie odróżnić między innymi zwracając uwagę na kapelusz. U kani jest on pokryty brązowymi łuskami (należy zachować ostrożność, ponieważ inny trujący grzyb, muchomor szyszkowaty, ma podobne) i ma beżowo–brązowy kolor. Z kolei muchomor sromotnikowy charakteryzuje się gładkim, oliwkowym kapeluszem.
Ponadto kania ma wzorzysty, beżowo–brązowy trzon, na którym znajduje się ruchomy pierścień. Trzon muchomora sromotnikowego jest gładki i biały, usytuowany jest na nim zwisający pierścień. Można również zwrócić uwagę na blaszki – u kani są one beżowe, a u muchomora białe.
Borowik szatański – trujący sobowtór prawdziwka
Borowik szatański to kolejny grzyb, na który trzeba uważać wybierając się do lasu. Jest bardzo podobny do prawdziwka, czyli borowika szlachetnego. Zjedzenie "szatana" skutkuje bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami pojawiającymi się po kilku godzinach od spożycia. Mowa tu w szczególności o bólu brzucha i głowy, spadku ciśnienia, a nawet zaburzeniach widzenia.
Jak odróżnić borowika szatańskiego od prawdziwka? Trzeba zwrócić uwagę na trzon. W przypadku prawdziwka jest on jasny, najczęściej koloru białego lub piaskowego. Z kolei trzon borowika szatańskiego jest purpurowy.
Muchomor jadowity – śmiertelnie trujący grzyb
Muchomor jadowity jest grzybem, który zawiera podobne toksyny, co muchomor sromotnikowy. Z tego względu jest śmiertelnie trujący. Jego zjedzenie powoduje niewydolność wątroby i nerek. Objawy zatrucia muchomorem jadowitym to między innymi mocny ból brzucha, biegunka i silne wymioty.
Śmiertelnie trujący muchomor jadowity jest czasami mylony z pieczarką polną. Szczególnie młode okazy zdają się być identyczne. W takim razie jak można je rozróżnić? Blaszki pod kapeluszem dojrzałych pieczarek brązowieją. Z kolei blaszki muchomora jadowitego są cały czas białe – nie zmieniają koloru. Warto jednak zachować ostrożność i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości udać się ze swoimi grzybami do stacji sanitarno–epidemiologicznej, w której doświadczeni pracownicy zidentyfikują zebrane okazy.
Przeczytaj też: