Grzyb gigant rośnie także w Polsce. Rekordzista zajmował prawie 1000 ha
Oprac.: Tomasz Kromp
Obecny sezon rozpieszcza grzybiarzy. Osoby przeczesujące lasy mogą liczyć na pokaźne zbiory. Jednak żaden ze znalezionych okazów nie może równać się z przedstawicielem gatunku opieńka ciemna (Armillaria ostoyae), którego odkryto w 2001 r. w stanie Oregon w północno-zachodniej części USA. Znaleziony wówczas grzyb okazał się prawdziwym gigantem, który zajmuje powierzchnię... ok. 965 hektarów.
Spis treści:
Największy organizm na świecie. To nie płetwal błękitny
W 2001 r. na terenie Blue Mountains w stanie Oregon dokonano odkryto zdumiewającego grzyba giganta z gatunku Armillaria ostoyae.W Polsce owy gatunek jest znany pod nazwą opieńka ciemna. Grzyb zajmował powierzchnię 965 hektarów, co odpowiada wielkości około 1600 boisk piłkarskich. Z tego powodu otrzymał on wówczas tytuł największego żyjącego organizmu na świecie, prześcigając pod tym względem płetwala błękitnego.
Warto jednak zaznaczyć, że nie był to typowy grzyb z kapeluszem i trzonem, jak niektórzy mogą go sobie teraz wyobrażać.Chodzi o gigantyczną, na pierwszy rzut oka niewidoczną strukturę, która jest rozsiana po całym lesie i połączona ze sobą za pomocą tak zwanych ryzomorfów, które wyglądem przypominają sznurek.
Naukowcy z USDA Forest Service przedstawili efekty badań nad odkrytym organizmem w kwietniowym wydaniu czasopisma "Canadian Journal of Forest Research" z 2003 r. Pobrali oni próbki grzyba pochodzące z różnych części lasu i tym samym wykazali, że należą one do jednego osobnika, który rozprzestrzeniał się wzdłuż korzeni drzew przy udziale wcześniej wspomnianych ryzomorfów.
Wiek odkrytego organizmu oceniany jest na 2000-8500 lat. Dokładna waga rzeczonego grzyba jest jednak trudna do określenia. Według niektórych naukowców całkowita masa znaleziska mogłaby wynosić od ok. 6800 do ok. 32000 ton.
Opieńka ciemna występuje również w Polsce
Armillaria ostoyae występuje także w naszym kraju. Opieńka ciemna jest prawdziwą zmorą leśników, ponieważ doprowadza do opieńkowej zgnilizny korzeni – choroby porażającej system korzeniowy drzew i krzewów. W Polsce najczęściej atakuje sosnę zwyczajną i świerka pospolitego.
Warto zaznaczyć, że opieńka ciemna jest jadalna. Trzeba jednak pamiętać, że u niektórych osób pewne związki zawarte w surowych grzybach mogą wywołać nieprzyjemne objawy. Z tego powodu, przed przystąpieniem do przyrządzania potraw z opieńki, zaleca się obgotować ją przez przynajmniej 5 minut.
Grzybiarze wybierający się do lasu mogą szukać opieniek na pniach drzew liściastych i iglastych. Warto jednak zachować ostrożność, ponieważ łatwo można pomylić opieńkę z trującą maślanką wiązkową czy niejadalnym łuskwiakiem nastroszonym.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do gatunku znalezionego grzyba lepiej pozostawić go na miejscu. Można również zabrać swoje zbiory do stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której doświadczeni pracownicy pomogą w ustaleniu gatunku znalezionych grzybów.
Źródła: USDA Forest Service. "Humongous Fungus A New Kind Of Individual." ScienceDaily. ScienceDaily, 27 March 2003.