Dramatyczny spadek. Pszczoły żyją coraz krócej

Mateusz Zajega

Jak donoszą entomolodzy z University of Maryland, pszczoły miodne żyją obecnie o połowę krócej niż jeszcze 50 lat temu, a w przyszłości sytuacja może jeszcze ulec pogorszeniu. Nie wiadomo, co dokładnie odpowiada za taki stan rzeczy, lecz przez to zarówno miodu, jak i pszczół mamy coraz mniej.

Pszczoły znikają z naszej planety
Pszczoły znikają z naszej planetypixabay.com

- Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko cztery lata - miał rzekomo powiedzieć kiedyś sam Albert Einstein. Choć znany fizyk nigdy z pszczołami nie miał nic wspólnego, a autorstwo wspomnianego cytatu przypisuje się mu niesłusznie, to trzeba przyznać, że we wspomnianym fragmencie znajdziemy odrobinę prawdy i ciężko wyobrazić sobie świat bez tych niezwykłych zapylaczy.

Pszczoły żyją coraz krócej

Niestety, jak wynika z najnowszych badań naukowych opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Scientific Reports", pszczoły miodne żyją z roku na rok coraz krócej. Na przestrzeni ostatnich lat ten dramatyczny spadek wyniósł praktycznie 50 procent.

Mediana długości życia tych zwierząt spadła z 34,3 (w latach 70. ubiegłego wieku) do 17,7 dnia. Rzeczony spadek ma związek ze zmniejszoną ilością produkowanego miodu w ostatnich latach oraz mniejszą liczbą pszczół na świecie.

Badania przeprowadzili entomolodzy z University of Maryland w zamkniętym środowisku laboratoryjnym, w związku z czym nie muszą one jeden do jednego odzwierciedlać sytuacji w naturalnym środowisku, lecz z pewnością pokazują pewien bardzo niepokojący trend, który nie powinien mieć miejsca.

Nie wiadomo, co dokładnie wpływa na taką sytuację, lecz z pewnością jest to czynnik działający przed ostatecznym stadium owadów, gdyż badane pszczoły trafiały do laboratorium przed staniem się dorosłymi. Owady kończyły rozwój w inkubatorze.

- Gdy nakreśliłem długość życia w czasie, zdałem sobie sprawę, że różnica w żywotności jest ogromna. Standardowe protokoły hodowli pszczół miodnych w laboratorium nie były tak naprawdę sformalizowane do końca XX wieku, więc można było pomyśleć, że długość życia będzie dłuższa lub niezmieniona. Zamiast tego zobaczyliśmy podwojenie śmiertelności - powiedział Anthony Nearman, współautor badania. 

Jak klimat zmienia drzewa?Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas