Reklama

Delfiny w polskim Bałtyku. Widziano je w Kołobrzegu i Jastrzębiej Górze

Na polskim wybrzeżu Bałtyku zaobserwowano delfiny. Ssaki widziano niedaleko Kołobrzegu i Jastrzębiej Góry. Specjaliści oceniają, że mogą to być to osobniki z gatunku delfin białoboki. Zwierzęta te z reguły nie pojawiają się w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Informację o tym, że delfiny zaobserwowano na Bałtyku w okolicach Kołobrzegu udostępniła na Facebooku prezydentka tego miasta Anna Mieczkowska. Widziano je około trzy kilometry od plaży. Film, na którym uwieczniono ten moment nagrał mieszkaniec Kołobrzegu Krzysztof Przeradza. Doniesienia o tym, że zaobserwowane zwierzęta to rzeczywiście delfiny potwierdziła organizacja WWF.

"Delfiny 1,5 mili od naszego brzegu Kołobrzegu (WWF potwierdza). Dziękuję za filmik mieszkańcowi Kołobrzegu, panu Krzysztofowi Przeradzie, który w tym tygodniu miał niesamowite szczęście podziwiać delfiny ze swojego jachtu Anna Bente" - napisała Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu.

Reklama

Delfiny są piekielnie inteligentne. Łapią ryby w niezwykły sposób

Delfin białoboki w Kołobrzegu i Jastrzębiej Górze

Kolejnych kilka filmów i zdjęć, na których widać delfiny w Bałtyku przesłano także w środę do redakcji portalu nadmorski24.pl. Tym razem zwierzęta widziano w okolicy Jastrzębiej Góry.

Choć czytelnicy sugerowali, że zaobserwowane ssaki mogą być morświnami, to Iwona Pawliczka ze stacji morskiej w Helu oceniła, że były to jednak delfiny. Tak jak w przypadku nagrania z Kołobrzegu, ssaki to prawdopodobnie delfiny białobokie.

Do tej pory zwierzęta z tego gatunku widziano w Polsce jedynie jeden raz. Na dodatek były to martwe osobniki. Dlatego ostatnie obserwacje są wyjątkowym momentem w historii polskiego Bałtyku. Jeśli informacje o tym, że w Morzu Bałtyckim pływają delfiny się potwierdzą, będzie to "niezwykły rarytas przyrodniczy" - oceniła Iwona Pawliczka.

Naukowcy oceniają, że delfiny białobokie przypłynęły do Bałtyku z Morza Północnego. To właśnie ten akwen jest ich środowiskiem naturalnym. Możliwe, że straciły orientację w poszukiwaniu pożywienia. W wodach Morza Bałtyckiego widywane już były inne gatunki delfinów, jednak nigdy nie był to żywy delfin białoboki.

Delfiny komunikują się przez zmianę głośności

Gatunek Leucopleurus acutus najliczniej występuje w arktycznych wodach północnego Atlantyku. Jego całkowitą populację szacuje się na 200-300 tys. osobników na całym świecie. Jego średnia długość wynosi około dwóch i pół metra, a waga - ponad 230 kilogramów. Najczęściej żyje w dużych stadach. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy