Delfiny są piekielnie inteligentne. Łapią ryby w niezwykły sposób

Delfiny butlonose to sprytni łowcy. Niektóre z tych zwierząt potrafią pomagać rybakom w zwabieniu ryb na brzeg. Inne używają muszli do łapania pożywienia. W pobliżu archipelagu Florida Keys niektóre z nich łapią ryby w podwodne pierścienie uformowane z mułu. Teraz zachowanie to zostało udokumentowane także na Karaibach.

Delfiny butlonose.
Delfiny butlonose.Mediadrumimages / Charlie Philli/Media Drum/East NewsEast News

Strategia łapania ryb w pierścienie z mułu polega na zaskakiwaniu ofiary. Delfin, który uformuje tego rodzaju pierścień, krąży w pobliżu dna oceanu i łapie ryby w jego środek. Natomiast bliżej powierzchni inne delfiny czekają, aż ryby będą próbowały wydostać się z pierścienia, przeskakując nad nim nad wodą. 

Wcześniej taka taktyka widziana była tylko w pobliżu Florida Keys, ale teraz Eric Ramos z City University of New York i jego koledzy odkryli, że delfiny żyjące w zatoce Chetumal-Corozal w Meksyku i Belize, również używają tej techniki. "Kilka lat temu mój przyjaciel wysłał mi nagranie z drona z zatoki. To było dokładnie to, co pokazała mi wcześniej moja koleżanka Zoe - zdjęcia kręgów w błocie sprzed lat zrobione z pokładu samolotu. Wtedy, na tamtym nagraniu sprzed kilku lat nie było widać delfinów. Na nowych filmach wyraźnie widzimy delfiny tworzące pierścienie" - stwierdził Ramos.

Nie jest jasne, w jaki sposób ta niezwykła technika łowienia ryb rozprzestrzenia się wśród tych niezwykłych ssaków. Wiadomo, że potrafią one uczyć się od siebie wzajemnie różnych strategii łowieckich. Możliwe jednak, że robienie kręgów z mułu znają już wszystkie stada, ale wcześniej tego nie zaobserwowano. 

Ochrona gatunków

Badacze uważają, że odkrycie to jest istotne dla ochrony przyrody. Jak zauważył Ramos, delfin, który spędził życie, rozwijając specjalną umiejętność robienia pierścieni błotnych na płyciznach, może nie poradzić sobie tak dobrze, gdy będzie musiał próbować łapać ryby w głębszych wodach.

Aż pięć gatunków i sześć podgatunków delfinów jest zagrożonych wyginięciem. Należy do nich m.in. krytycznie zagrożony garbogrzbiet atlantycki, który jest najbardziej narażony na przypadkowe przyłowy przez rybaków, ponieważ występuje w płytkich wodach u wybrzeży Afryki Zachodniej. Inny zagrożony gatunek to inia amazońska. Gatunek ten jest zagrożony z powodu celowego zabijania go przez kłusowników, którzy później używają jego mięsa jako przynęty dla "piracatingi" - mięsożernego suma. Pozostałe trzy zagrożone gatunki delfina to baji chiński, suzu gangesowy i tonin północny.Źródło: New Scientist, World Animal Protection

mcz

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!INTERIA.TVDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas