​Czystsze powietrze podczas pandemii? Jest mniej zawałów serca

Mniejsze zanieczyszczenia powietrza w USA podczas pandemii może być związane z mniejszą liczbą ciężkich zawałów serca - poinformowała American Heart Association.

Im mniej zanieczyszczeń, tym mniej zawałów - wynika z najnowszego badania amerykańskich naukowców
Im mniej zanieczyszczeń, tym mniej zawałów - wynika z najnowszego badania amerykańskich naukowców123RF/PICSEL

Naukowcy porównali analizę zanieczyszczenia powietrza oraz liczbę zawałów serca, które miały miejsce między 1 stycznia 2019 r. a 30 kwietnia 2020 r. Okazało się, że zmniejszone zanieczyszczenia podczas lockdownu w marcu 2020 r. wiązały się z mniejszą liczbą zawałów. Z każdym spadkiem 10 mikrogramów na m3 pyłu zawieszonego PM2,5 było 370 ataków serca mniej na 10 tys. osobolat.

- Ograniczenie zanieczyszczenia jest nie tylko pomocne dla środowiska, ale może również przynieść znaczące korzyści zdrowotne na poziomie populacji, takie jak zapobieganie zawałom serca - powiedział główny autor badania Sidney Aung, student medycyny czwartego roku na University of California w San Francisco.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku Z analizy IQ Air’s 2020 World Air Quality Report wynika, że dzięki lockdownom w 2020 r. mieliśmy zdrowsze powietrze na całym świecie. Stało się tak przez zakazy przemieszczania się, zamknięcie szkół i firm, a także ograniczenie liczby pojazdów i ruchu samolotów.

- Badanie to podkreśla znaczenie zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, co z kolei może zapobiegać zawałom serca - powiedział Aung. - Mamy również nadzieję, że nasze badanie może wpłynąć na innych badaczy, aby przeprowadzili podobne badania, by potwierdzić te wyniki lub zbadać inne formy zanieczyszczeń powietrza poza cząstkami stałymi PM2,5, których poziomy mogły również ulec zmniejszeniu podczas pandemii - dodał naukowiec.

Zdaniem dr. Joela D. Kaufmana z American Heart Association, istnieją szeroko zakrojone badania sugerujące, że "narażenie na zanieczyszczenia powietrza, ozon i zanieczyszczenia związane z ruchem drogowym wiąże się ze zwiększonym zakresem miażdżycy i zwiększonym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu".

Naukowiec podkreślił, że w innych badaniach zaobserwowano podobne powiązania, na przykład szybkiego spadku ostrych zawałów serca po publicznym zakazie palenia. Na razie nie wiadomo jednak, jakie są powiązania pomiędzy lockdownem a mniejszą liczbą zawałów serca.

To właśnie choroby serca są główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych. Wpływa na nie palenie tytoniu, wysokie ciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu we krwi i cukrzyca, a także brak aktywności fizycznej i nadwaga. Badania potwierdzają także, że ryzyko zawału serca może zwiększyć m.in. zanieczyszczenie powietrza.

"Elektrownia. Wielkie wyburzanie": Nowy serial dokumentalnyPolsat PlayPOLSAT GO
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas