Sezon w Tatrach ruszył pełną parą. Są nowe zasady
Pierwszego czerwca 2024 r. słowacki Tatrzański Park Narodowy udostępnił prawie wszystkie oznakowane szlaki turystyczne - to wcześniej niż w poprzednich sezonach. Od tego roku obowiązują także zmiany, z którymi każdy turysta powinien się zapoznać, aby uniknąć mandatu lub nieprzyjemnej sytuacji.
Rozpoczął się letni sezon turystyczny w najstarszym parku narodowym Słowacji - Tatranským národným parku (TANAP). Od 1 listopada aż prawie do połowy czerwca słowackie Tatry powyżej schronisk górskich były zamknięte z uwagi na ochronę przyrody. Od tego roku obowiązują nowe zasady w parku narodowym. Jedną ze zmian jest ponowne otwarcie szlaków już 1 czerwca, czyli dwa tygodnie wcześniej niż w latach poprzednich. To nie koniec zmian.
Sezon w Tatrach. Trzeba znać zasady
1 czerwca 2024 r. TANAP udostępnił prawie wszystkie oznakowane szlaki turystyczne (odcinek szlaku po czerwonym znaku z Hrebienko do schroniska Rainera pozostaje zamknięty z uwagi na zagrożenia). Ale na turystów czekają inne zmiany, o których mogli zapomnieć.
TANAP zakazał pod koniec 2023 r. wejścia z psem na szlaki turystyczne w Tatrach z wyjątkiem tych oznaczonych. Z psem nie można wejść do większości schronisk i do środowisk wysokogórskich. Większość, bo aż 78 proc. Tatr, leży na terytorium Słowacji. W Tatrzańskim Parku Narodowym po polskiej stronie od dawna nie można spacerować z psem, ale szlaki w polskich Tatrach nie są zamykane w zimie.
Kilka tras w Wysokich Tatrach można jednak pokonać z psem. To na przykład Popradské pleso do Popradské pleso, trasa z Tatrzańskiej Polianki do Sliezsky dom lub od ujścia Doliny Žiarskiej do Žiarskiej chaty, czy trasa do Chaty pod Soliskom. TANAP zamieścił wszystkie mapy tras, na których obowiązuje zakaz wprowadzania psów na swojej stronie internetowej.
Co wiesz o polskiej stronie Tatr? Sprawdź swoją wiedzę
Wprowadzenie zakazu wchodzenia z psami na tatrzańskie szlaki jest argumentowane potrzebą ochrony ekosystemu wysokogórskiego. TANAP napisał, że psiarze mogą poruszać się ze zwierzętami tylko po szlakach, wokół których nie występują kolonie świstaków oraz nie żyją stad kozic. Przypomniano też o obecności innych gatunków dzikich zwierząt, z których część to bardzo rzadkie i zagrożone okazy.
Czego jeszcze nie wolno robić w Tatrzańskim Parku Narodowym?
Zabronione jest rozkładanie namiotów i biwakowanie na terenie parku narodowego. Nie wolno też zbliżać się do dzikich zwierząt i ich dokarmiać.
"Zwierzęta nie są głodne. Dobrze utrzymane trawniki stanowią dla nich bogate źródło pożywienia. Jedzenie ludzkie nie przynosi korzyści zwierzętom, nie są one w stanie go strawić" - ostrzega TANAP.
Turyści powinni się też powstrzymać od rozpalania ognisk, palenia tytoniu i wyrzucania niedopałków poza budynkami.
Dobrą wiadomością dla miłośników jazdy na dwóch kółkach może być to, że TANAP udostępnił dodatkowe 22 trasy. Park narodowy przygotował też wyznaczone ścieżki dla miłośników geocachingu, czyli gry terenowej, w której uczestnicy chowają w różnych miejscach skrytki, a inni mają za zadanie je znaleźć z pomocą GPS.
Nowe możliwości czekają też na żeglarzy. Będzie można pływać m.in. po Studeným potoku na Orawie. Tutaj jednak trzeba posiadać odpowiednie zezwolenie.