Cichnie rechot żab. Prawie połowa płazów jest zagrożona wyginięciem

Problem wymierania gatunków pogłębia się na naszych oczach. To właśnie płazy są obecnie najbardziej zagrożone wyginięciem spośród wszystkich kręgowców - takie wnioski płyną z najnowszej oceny, obejmującej globalną populację płazów.

Panamska złota żaba jest krytycznie zagrożona wyginięciem
Panamska złota żaba jest krytycznie zagrożona wyginięciemThomas Marent / ardea.com/EAST NEWSEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W historii Ziemi odnotowano pięć wielkich wyginięć gatunków. Procesy te doprowadziły do drastycznego spadku bioróżnorodności. Naukowcy podają, że obecnie trwa szóste wielkie wymieranie. Za główny czynnik napędzający tempo wymierania gatunków na lądzie i wodzie podaje się działalność człowieka. 

Płazy mogą wymrzeć w zastraszającym tempie

Płazy to grupa zwierząt, które są spośród kręgowców, są najbardziej zagrożone wyginięciem, są też niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany zachodzące w środowisku. Aż 41 proc. gatunków płazów kwalifikuje się jako zagrożone wymarciem. Według Jennifer Luedtke z globalnej organizacji non-profit Re:wild płazy są pomijane w planach ochrony, ponieważ więcej uwagi poświęca się ssakom i ptakom.

Powodów tej dramatycznej sytuacji jest kilka: płazy umierają z powodu niszczenia siedlisk, chorób i zmian klimatycznych. Działalność człowieka prowadzi do zaburzenia delikatnej równowagi na Ziemi. Cierpi przez to ziemska fauna i flora.

Według działaczy na rzecz ochrony przyrody sytuacja płazów stopniowo się pogarsza. W 2004 r. zagrożonych było 39 proc. gatunków płazów - wylicza Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN). Cztery gatunki płazów - żaba z Australii, żaba z Gwatemali, salamandra z Gwatemali i ropucha z Kostaryki, wyginęły od 2004 r. 185 gatunków płazów wymienia się jako "prawdopodobnie wymarłe".

Płazy są szczególnie wrażliwe na zmiany w środowisku, po części dlatego, że oddychają przez skórę
Płazy są szczególnie wrażliwe na zmiany w środowisku, po części dlatego, że oddychają przez skóręFrank Deschandol & Philippe Sabine/Bios Photo/East NewsEast News

Płazy pojawiły się na Ziemi ponad 300 milionów lat temu. Obecnie rozróżnia się trzy rzędy płazów: salamandry i traszki (60 proc. zagrożonych wyginięciem), żaby i ropuchy (39 proc.), oraz beznogie i wężowate kątnice (16 proc.).

Nad opracowaniem nowych wniosków pracowało 1000 ekspertów z całego świata. Stwierdzenie, że dany gatunek jest zagrożony wyginięciem, oznacza, że został objęty jedną z ocen: "krytycznie zagrożony", "zagrożony" lub "wrażliwy" według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Problem wymierania kręgowców

Wśród kręgowców najgorsza jest sytuacja płazów, ale według przyrodników zagrożone wyginięciem są też ssaki, gady i ptaki. Szacuje się, że problem ten dotyczy 27 proc. ssaków, 21 proc. gadów oraz w 13 proc. ptaków.

Według biologów, ornitologów i działaczy na rzecz przyrody, konieczna jest odbudowa populacji gatunków na świecie. Ochrona różnorodności biologicznej leży w interesie nas wszystkich - alarmują od lat badacze przyrody.

Przyrodnicy chcą zamykać ulice na noc. Chodzi o ochronę płazówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas