Reklama

Brzmi zabawnie, ale czy spotkanie z zyzusiem tłuściochem daje powody do śmiechu?

W konkursie na najzabawniejszą nazwę zwierzęcia czy grzyba mógłby konkurować z takimi "postaciami", jak sromotnik bezwstydny, łasicolot czy zmierzchnica trupia główka. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o pająku, którego nazwa brzmi jak przydomek bohatera z dziecięcych bajek? Skąd wzięła się ta śmieszna nazwa?

Zyzuś tłuścioch brzmi zabawnie. Pająk z rodziny omatnikowatych jest spokrewniony m.in. ze słynną czarną wdową, jadowitym pająkiem pochodzącym z tej samej rodziny, będącym zarazem jej największym przedstawicielem. Dlatego nie bez powodu zyzuś tłuścioch jest nazywany zamiennie fałszywą czarną wdową - z wyglądu przypomina wdowy z rodzaju Latrodectus.

Zyzuś tłuścioch tworzy trójwymiarowe pajęczyny, a samce tego gatunku są zdolne do wydawania dźwięków o częstotliwości dochodzącej nawet do 1000 Hz. Co jeszcze warto wiedzieć o tym pająku? Fałszywa wdowa jest niewielkich rozmiarów, może osiągnąć ok. 8 mm. Zyzuś charakteryzuje się okrągłym, czerwono-czarnym odwłokiem, co jest jednym z tropów naukowców, szukających uzasadnienia wyboru tej zabawnej nazwy. 

Reklama

 

Wiele razy zdarzało się, że zyzuś tłuścioch był znajdywany w domach, ponieważ jest ciepłolubny. W takim przypadku najlepiej złapać pająka i umieścić go na zewnątrz. Czy zyzuś jest jadowity? Ukąszenie pająka jest bolesne, porównywalne do ukąszenia osy, ale nie zagraża życiu człowieka. W przeciwieństwie do jadu czarnej wody, zyzusiowy jad nie jest tak niebezpieczny dla człowieka.

Skąd wzięła się nazwa zyzuś tłuścioch?

Drugi człon nazwy pająka opisuje prawdopodobnie jego okrągły odwłok. Jednak, jak czytamy w serwisie Etymologiczna Menażeria, o członie "tłuścioch" zadecydował nie tylko wygląd pająka, ale również jego nazwa rodzajowa Steatoda, wywodząca się od greckiego stéar, D. stéatos "tłuszcz". Autorka bloga, która starała się rozwikłać pochodzenie pierwszego członu nazwy pająka, czyli zyzuś, doszła do wniosku, że wklęsłe punkty na jego odwłoku mogły budzić skojarzenia z zezem, nazywanym ówcześnie "zyzem". 

Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że nazwa pająka może być po prostu efektem "radosnej twórczości", która nie ma głębszego znaczenia.

W 2018 r. zyzuś tłuścioch został wybrany europejskim pająkiem roku. W 2019 wygrała mrówczynka. 

Czytaj też: martwe pająki wykorzystane jako chwytaki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy