Bóbr w centrum Wrocławia. Jest przyjazny, ale lepiej go nie osaczać

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Obgryzione pnie i nowo wybudowane tamy to jego znaki rozpoznawcze. Wrocławianie z radością obserwują bobra, który pojawił się przy miejskiej fosie. Trzeba pamiętać, że to dzikie zwierzę, które może zareagować nerwowo, kiedy znajdzie się w opresji.

Bobry migrują na daleką północ, korzystając z ocieplenia klimatu
Bobry migrują na daleką północ, korzystając z ocieplenia klimatu123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Bóbr, który zjawił się przy fosie miejskiej we Wrocławiu wybrał sobie do żerowania nietypowe miejsce. Zwierzę pojawiło się bowiem nie w lesie czy zacisznym miejscu, ale praktycznie w centrum miasta - na małej wysepce. Mieszkańcy byli zaskoczeni, ale szybko przyzwyczaili się do nowego gościa. Tym bardziej że bóbr od razu zabrał się do pracy.

Bóbr zamieszkał przy fosie miejskiej we Wrocławiu
Bóbr zamieszkał przy fosie miejskiej we WrocławiuMarek DurajczykEast News

Bóbr we Wrocławiu

Zdjęcia i nagrania nowego mieszkańca pojawiły się w sieci. Wrocławski bóbr żeruje na wysepce i buduje spektakularne tamy. Bóbr spaceruje też chodnikiem wśród ludzi - informuje Gazeta Wrocławska, choć ten fakt wydaje się niecodziennym zwyczajem bobrów. Zazwyczaj stronią one od ludzi i rzadko kiedy można dostrzec te zwierzęta “podczas pracy" czy żerowania. 

Co więcej, bóbr aktywizuje się zwłaszcza w nocy, ale ten osobnik nie marnuje czasu także w ciągu dnia.

Widocznie bóbr zaadaptował się do miejskich warunków i obecność ludzi mu nie przeszkadza. Według specjalistów zwierzęta te preferują miejsca, w których rosną zjadane przez nie zioła i inne rośliny. Ważne jest też dla bobrów, aby woda, przy której żerują była czysta - przekazała Gazecie Wrocławskiej Monika Górska z wrocławskiego zoo.

Bobry to zwierzęta niezwykle pożyteczne, choć niektórzy zwracają uwagę, że mogą wyrządzać szkody. Działalność bobrów jest nieoceniona - sprzyja retencji wód czyli gromadzeniu w środowisku. Zalewanie siedlisk sprzyja z kolei powstawaniu mokrych i bagiennych terenów, gdzie zwiększa się różnorodność biologiczna.

Bobry żyją w pobliżu rzek i jezior. Ich znakiem rozpoznawczym są tamy, żeremia (tamy spiętrzają wadę i bobry mają lepsze warunki siedliskowe) i obgryzione pnie drzew oraz gałązki. Bóbr może żyć nawet do 30 lat i jest w Polsce objęty objęty ochroną częściową. Oznacza to, że nie można zabijać, ani okaleczać tych zwierząt. Zabrania się też niszczenia ich siedlisk oraz tam.

Leśne harce zwierząt. Nie zawsze chodzi tylko o zabawęPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas