Bakterie pomogą wyczyścić znany rzymski zabytek
Czyszczenie zabytkowych budowli, czy dzieł sztuki, to wyjątkowo trudne zadanie. Z pomocą mogą przyjść bakterie wykorzystywane, jako środek czyszczący.

Łuk Septymiusza Sewera, to łuk triumfalny znajdujący się w Forum Romanum, najstarszym placu miejskim Rzymu. Powstał w 203 r. n.e., jako upamiętnienie cesarza Septymiusza Sewera i jego zwycięstw w wojnie z królestwem Partów, państwem na terenie starożytnego Iranu. Budowla, mimo upływu ponad 1,8 tys. lat jest w dobrym stanie, jednak musi być oczyszczona. W tym celu, zostaną użyte bakterie.
Metoda opracowana przez konserwatora zabytków Alessandro Lugariego zakłada nałożenie nań warstwy żelu z agaru. Do niego dodano bakterie, które pochłaniają brud i zanieczyszczenia z powierzchni. Żel może być na konserwowanym miejscu od trzech do dwunastu godzin. Jako, że łuk ma 25 m. szerokości i 23 m. wysokości, prace potrwają siedem miesięcy. Naukowcy już przeprowadzili badania, według których metoda może stać się alternatywą dla obecnych sposobów konserwatorów zabytków. To nie pierwszy raz, kiedy używana jest ta technologia. Wcześniej, z jej pomocą, wyczyszczono malowidło ścienne w Muzeum Watykańskim (Cristo che salva Pietro dalle acque—La Navicellam, autorstwa włoskiego pejzażysty Antonio Francesco Peruzziniego), oraz kopułę katedry w Pizie. Jeżeli metoda ta sprawdzi się w Forum Romanum, być może będzie używana nie tylko do czyszczenia zabytków ale i np. trudno dostępnych miejsc w budynkach.