Odkryto doskonale zachowany embrion dinozaura wewnątrz skamieliny jaja
Niezwykle rzadki, w pełni wykształcony embrion dinozaura został znaleziony wewnątrz skamieniałego jaja, które przez ponad dekadę kurzyło się w magazynie muzeum w Chinach. Liczący sobie od 66 do 72 milionów lat embrion ujawnia niewiarygodne powiązanie między dinozaurami a współczesnymi ptakami.
Skamieniały embrion znaleziony w skorupie wygląda, jakby w momencie poprzedzającym śmierć miał sie lada moment wykluć. Co jednak ważniejsze - przypomina on w ogromnym stopniu embriony ptaków, choć ma małe kończyny i pazury, a nie skrzydła. Tego rodzaju zjawisko jest ekstremalnie rzadkie - embriony dinozaurów znaleziono, do tej pory jedynie w kilku miejscach. Szczególnie wyjątkowy dla tego znaleziska jest fakt, że embrion był ułożony tak, jak ułożone są w analogicznej fazie rozwoju (kilka dni przed wykluciem) ptaki - jego głowa była schowana pod prawą górną kończyną.
"Dowody na to, że ptaki są żyjącymi teropodami, są w tym momencie przytłaczające" - komentowała odkrycie Lindsay Zanno z North Carolina Museum of Natural Sciences.
"Nie mogłam uwierzyć własnym oczom, ponieważ jest on tak doskonale zachowany" - stwierdziła Darla Zelenitsky, paleontolożka z Uniwersytetu Calgary, która specjalizuje się w jajach dinozaurów i jedna z autorek badania.
Ptasi giganci
Fion Waisum Ma, paleontolożka z Uniwersytetu w Birmingham, powiedziała natomiast, że szczególnie uderzająca w swoim podobieństwie do wyglądu świeżo wyklutego ptaka jest głowa odkrytej skamieliny embrionu. Podobieństwo to jest spotęgowane przez dziób, który był cechą tego gatunku dinozaurów zwanego owiraptorozaurami. Waisum Ma jest jedną z głównych autorek badania embrionu, opublikowanego w czasopiśmie "iScience". W analizę zaangażowani byli również naukowcy z innych części Wielkiej Brytanii oraz Chin i Kanady.
Zobacz również:
Owiraptorozaury to rodzaj dziobatych teropodów z pustymi kośćmi i trójpalczastymi kończynami. Ich ramiona były pokryte piórami. Żyły około 66 do 130 milionów lat temu.
"Nie potrafiły latać, ale istnieją dowody na to, że rozpościerały pióra nad swoimi gniazdami, by utrzymać ciepło jaj pod nimi" - stwierdził John Nudds, paleontolog z Uniwersytetu w Manchesterze, który nie brał udziału w badaniach.
Znalezisko ukryte w muzeum
Skamielina, w której znajdował się embrion, została dostarczona w 2000 roku do Muzeum Historii Przyrody Yingliang Stone w chińskim mieście Nan'an. Stało się to prawdopodobnie po tym, jak znaleziono ją na placu budowy w pobliskim mieście Ganzhou. Ale dopiero w 2015 roku jeden z pracowników muzeum zbadał skamieniałe jajo i dostrzegł, że w środku mogą znajdować się kości.
Wielu ekspertów zajmujących się dinozaurami okrzyknęło tę skamielinę jednym z najlepiej zachowanych embrionów tych stworzeń, jakie kiedykolwiek widzieli. Odkryty embrion dinozaura badacze postanowili nazwać "Baby Yingliang" od nazwy muzeum, w którym znajdowało się jajo.
Źródło: NBCNews, National Geographic
mcz